Premier zabierze głos ws. konwencji stambulskiej. "Gdyby był choć trochę silny, to zdymisjonowałby Ziobrę"

- Gdyby pan Morawiecki był choć trochę człowiekiem silnym i niezależnym, to już dawno zdymisjonowałby Ziobrę - mówił w Poranku TOK FM szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. W czwartek premier ma zaprezentować stanowisko ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej, czego domaga się Zbigniew Ziobro.
Zobacz wideo

Dziś (30 lipca) po południu premier Mateusz Morawicki ma przedstawić stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej, co zapowiedział w publicznym radiu szef KPRM Michał Dworczyk. Przypomnijmy, przed kilkoma dniami Zbigniew Ziobro zwrócił się do resortu rodziny pracy i polityki społecznej o to, by rozpoczął prace nad wypowiedzeniem przez Polskę konwencji antyprzemocowej. 

Sprawę komentował w Poranku Radia TOK FM Borys Budka. Pytany przed Karolinę Lewicką, czego spodziewa się po premierze, szef PO odparł: "Gdyby pan Morawiecki był choć trochę człowiekiem silnym i niezależnym, to już dawno zdymisjonowałby Ziobrę". Szef Platformy przekonywał, że minister sprawiedliwości szkodzi zarówno rządowi, jak i Polsce. - To on stoi za bardzo złymi, niedemokratycznymi zmianami w wymiarze sprawiedliwości. To on upolitycznił prokuraturę, a teraz w sposób niedopuszczalny traktuje polskie kobiety i ofiary przemocy domowej - stwierdził polityk.

Chcesz posłuchać całej rozmowy? Za 5 zł odblokujesz wszystkie podcasty

Zdaniem gościa TOK FM sprawa wypowiedzenia konwencji stambulskiej jest jedynie pretekstem do wewnętrznej "wojenki" w rządzie, w której Ziobro chce pokazać swoją pozycję i "zagarnąć" skrajny elektorat. - To wojenka wewnętrzna, na której cierpi wizerunek Polski - ocenił Borys Budka. I podkreślił, że nikt "nie powinien wykorzystywać cierpienia ofiar przemocy domowej do rozgrywek politycznych". - Gdyby pan premier był człowiekiem odważnym i chciał przeciąć wszelkie spekulacje, to dziś stanąłby i powiedział, że jeśli jeszcze raz taki wniosek zostanie złożony, to on zdymisjonuje Ziobrę - uważa rozmówca Karoliny Lewickiej.

Konwencja Stambulska

Polska podpisała przygotowaną przez Radę Europy Konwencję Stambulską w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r. Celem autorów dokumentu było stworzenie ram dla regulacji prawnych dotyczących przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej na szczeblu europejskim oraz efektywne wdrożenie ich w państwach, które ratyfikowały konwencję.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. W dokumencie podkreślono również, że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią.

DOSTĘP PREMIUM