Kiedy następne wybory? Kalendarz wyborczy na kolejne lata

Za nami wybory parlamentarne 2019 i wybory prezydenckie 2020. Zarówno w obozach wygranych i przegranych trwa teraz gorąca dyskusja nad tym, co trzeba zrobić przed upływem obecnych kadencji, by powtórzyć lub zmienić dotychczasowe wyniki. Kiedy następne wybory? Kalendarz wyborczy na kolejne lata.
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się następne wybory parlamentarne?
  • Kiedy odbędą się następne wybory prezydenckie?
  • Kiedy odbędą się następne wybory do Parlamentu Europejskiego?
  • Kiedy odbędą się następne wybory samorządowe?

Kiedy wybory? Kalendarz wyborczy na kolejne lata

Za nami wybory parlamentarne 2019 i wybory prezydenckie 2020. W tych pierwszych Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 27,40 proc., SLD 12,56 proc., PSL 8,55 proc. i Konfederacja 6,81 proc. Po drugich, wciąż jeszcze żywych w prasie oraz umysłach wyborców, prezydentem ponownie został Andrzej Duda, który uzyskał 51,03 proc. głosów i tym samym pokonał nieznacznie Rafała Trzaskowskiego.

Zarówno w obozach wygranych i przegranych trwa teraz gorąca dyskusja nad tym, co trzeba zrobić przed upływem obecnych kadencji, by powtórzyć lub zmienić dotychczasowe wyniki. Jest to o tyle istotne, że sytuacja w Polsce, ale i na całym świecie, jest obecnie wyjątkowo napięta – głównie z powodu trwającej pandemii. Stąd coraz częściej zadawane pytanie, co będzie dalej? Czy to możliwe, żeby w ciągu kilku następnych lat sondaże wyborcze mogły się radykalnie zmienić? Z pewnością dowiemy się tego podczas następnych wyborów. 

Kiedy wybory? Kalendarz wyborczy na kolejne lata

Kiedy odbędą się następne wybory parlamentarne? Zgodnie z polskim prawem wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co 4 lata. Jeżeli więc wybory parlamentarne odbyły się w 2019 roku, to kolejne czekają nas już w 2023 roku.

Kiedy odbędą się następne wybory prezydenckie? Kiedy odbędą się następne wybory do Parlamentu Europejskiego? Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory prezydenckie organizowane są co 5 lat. W związku z tym kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną zorganizowane w 2024 roku, a wybory prezydenckie w Polsce w 2025 roku.

Kiedy odbędą się następne wybory samorządowe? Wybory samorządowe, czyli wybory członków organów samorządu terytorialnego, odbywają się co 4 lata, a ponieważ ostatnie miały miejsce w 2018 roku, to następne zostaną zorganizowane w 2022 roku.

DOSTĘP PREMIUM