Marek Borowski: Doradzałbym panu ministrowi Szumowskiemu, aby powrócił do medycyny

W Wywiadzie Politycznym w TOK FM senator Marek Borowski odniósł się do nieoficjalnych informacji jakoby Łukasz Szumowski rozważał rezygnację z teki ministra zdrowia. - Ta jego wycieczka do polityki, do ministerstwa, moim zdaniem, zakończyła się niedobrze - ocenił.
Zobacz wideo

Według nieoficjalnych informacji RMF FM minister Łukasz Szumowski  ma rozważać odejście z rządu przy okazji zapowiedzianej na jesień rekonstrukcji. Do pozostania na stanowisku szefa resortu zdrowia ma go namawiać premier Mateusz Morawiecki. 

- Ja bym szczerze doradzał panu ministrowi Szumowskiemu, aby powrócił do medycyny, gdzie jest wybitnym fachowcem, wybitnym lekarzem, specjalistą. Ta jego wycieczka do polityki, do ministerstwa, moim zdaniem, zakończyła się niedobrze - ocenił w Wywiadzie Politycznym senator Marek Borowski. Dodał, że nie ma na myśli nawet spraw, o których informowały media, m.in. zakupu maseczek od handlarza oscypkami. - Ja mówię o tym, że nie może być takiej sytuacji, w której ministrem zostaje osoba, która albo osobiście, albo poprzez swoją rodzinę prowadzi rozległe interesy biznesowe w tej samej dziedzinie. To nawet, gdyby była święta, to znaczy gdyby absolutnie nigdy nie spojrzała na żaden dokument z tym związany, to i tak byłoby silne podejrzenie, graniczące z pewnością, że różnego rodzaju decyzje podejmowane przez inne osoby w sprawach tych biznesów byłyby obciążone faktem, że właśnie ta osoba jest ministrem. Takich rzeczy nie należy tolerować - podkreślił. 

Podcast jest zablokowany? Za 5 złotych odblokujesz wszystkie!

Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

Były marszałek Senatu odniósł się także do kwestii rekordowej w ostatnich dniach liczby zakażeń koronawirusem. Pierwszy raz od początku pandemii liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 600 w ciągu doby w czwartek 30 lipca. Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 657 potwierdzonych przypadkach w ciągu ostatnich 24 godzin. Borowski zgodził się, że po części zbieramy teraz owoce swojej wcześniejszej niefrasobliwości oraz opowieści polityków m.in. o tym, że nie trzeba obawiać się już koronawirusa, bo jest on w odwrocie, do czego przekonywał na początku lipca, przed wyborami, premier Mateusz Morawiecki. - U nas przecież nie było żadnej określonej długofalowej strategii walki z tym wirusem, decyzje były podejmowane doraźnie. Pierwsze decyzje bardzo daleko idące, one rzeczywiście stłumiły rozprzestrzenianie się tego wirusa, a później pod kątem potrzeb politycznych niestety podejmowano decyzje - mówił senator, wskazując jako taką potrzebę zbliżające się wówczas wybory prezydenckie. Jak stwierdził, chodziło o to by zmobilizować do pójścia na wybory seniorów, wśród których Andrzej Duda miał największe poparcie. - No to zaczęły się opowieści, że właściwie to już walka jest zakończona, właściwie wirus się już wycofuje - przypominał. 

Marek Borowski zaznaczył jednak, że nie jest zwolennikiem kolejnego lockdownu czy ponownego zamykania granic. - Chyba w tej chwili nie pozostaje nam nic innego jak trochę taka droga szwedzka, z tym że przy jednak przestrzeganiu tych zasad, które nie są aż tak trudne do przestrzegania. To znaczy przede wszystkim noszenia masek wszędzie tam, gdzie to jest absolutnie konieczne, zachowywania dystansu społecznego i nawet jeśli będzie trzeba - bo ludzie różnie reagują - no to jednak wprowadzenia pewnych sankcji - ocenił.

"Będę, ale nie będę się cieszył"

Na pytanie prowadzącej program Karoliny Lewickiej, czy będzie obecny podczas zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na drugą kadencję były marszałek Senatu odparł: "będę, ale nie będę się cieszył". Jak tłumaczył, pojawi się na uroczystości przede wszystkim z szacunku dla "tych ponad 10 milionów wyborców, moich rodaków, którzy oddali głos na Andrzeja Dudę". - Natomiast ta kampania nie była uczciwa, Andrzej Duda przez pięć lat swojej prezydentury wielokrotnie łamał konstytucję  i w związku z tym to nie jest taka radosna chwila demokracji, że powinienem się cieszyć, bić brawo, a może jeszcze skandować - podsumował. 

DOSTĘP PREMIUM