Trzaskowki: Tęczowa flaga nie powinna nikogo obrażać. W Warszawie nie ma miejsca na faszyzm!

Tęczowa flaga nie powinna nikogo obrażać - ocenił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyraził także nadzieję, że policja wyjaśni, dlaczego interweniowała w sobotę w jednym z mieszkań, w którym na balkonie powieszono tęczową flagę.
Zobacz wideo

- Chcę jasno powiedzieć. Nie ma w Warszawie miejsca na faszyzm. Nie ma w Warszawie miejsca na brak tolerancji - mówił Trzaskowski podczas poniedziałkowego "Live chatu" odnosząc się do incydentów podczas sobotnich marszów z okazji rocznicy powstania, a także interwencji policji w związku z flagą LGBT na balkonie jednego z mieszkań.

IX Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości pod hasłem "Niemieckie zbrodnie nierozliczone" przeszedł w sobotę z ronda Romana Dmowskiego do placu Krasińskich.

Na wysokości ulicy Foksal kilka osób wywiesiło na balkonie banery z hasłami "Powstań przeciwko faszyzmowi" oraz "Feminizm nie faszyzm". Lewicowi aktywiści wykrzykiwali też hasła: "Precz z faszyzmem", czy "Warszawa wolna od faszyzmu". Jedna z osób machała flagą z logiem partii Razem. Jak twierdzi policja, z balkonu zrzucane były w stronę uczestników przemarszu plastikowe butelki.

Po przeciwnej stronie ulicy rozwieszono tęczową flagę, a na balustradzie okna kucał ubrany na czerwono mężczyzna w slipach.

Głośno było również o innej tęczowej fladze, która miała spaść z balkonu budynku, który był na trasie marszu. Kilku uczestników marszu podarło ją i usiłowało podpalić. Poturbowano kobietę, która usiłowała wyrwać im flagę.

Trzaskowski oczekuje wyjaśnień od policji

Prezydent stolicy mówiąc na ten temat, podkreślił, że zawsze będzie walczył o prawa słabszych. - Jedno trzeba jasno powiedzieć: wszyscy, który walczą o równe prawa, wszyscy, którzy walczą o słabszych, mogą liczyć na nasze wsparcie. Nie pozwolimy, aby w jakikolwiek sposób byli prześladowani - deklarował.

Zwrócił przy tym uwagę, że "niestety ta władza, która dzisiaj w Polsce rządzi czasami ma taką tendencję, żeby prawa nadużywać, żeby gnębić ludzi, którzy na pewno mają dobre intencje i którzy powinni być chronieni". - Tęczowa flaga nie powinna nikogo obrażać - ocenił.

Trzaskowski w ten sposób odniósł się do tego, że policja interweniowała w jednym z mieszkań, w którym na balkonie powieszono tęczową flagę, symbol mniejszości LGBT. Fotografia z balkonem i policjantem została opublikowana też w mediach społecznościowych.

- Na pewno nie może dochodzić w demokratycznym państwie do tego typu incydentów, które obserwowaliśmy, czyli że policja wkracza do prywatnych mieszkań - mówił Trzaskowski. - Miejmy nadzieję, że policja wyjaśni, czy miała naprawdę ku temu jakiekolwiek powody - podkreślił. - Będę stał na straży wszystkich tych, którzy są w tej chwili atakowani, poniżani, którzy są po prostu słabsi - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM