Zgromadzenie Narodowe w reżimie sanitarnym. "Na sali tylko osoby w maseczkach"

Władze Sejmu i Senatu zastanawiają się, w jaki sposób zorganizować posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które w czwartek musi odebrać przysięgę od Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach koronawirusa wykryto u trzech senatorów, a znaczna część parlamentarzystów przebywa w kwarantannie.Na razie władze obu izb zdecydowały o przesunięciu swoich roboczych posiedzeń: Senat zbierze się 11 sierpnia, a Sejm 3 dni później.

Do tego w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną badania przesiewowe wśród senatorów - zapowiadał marszałek Tomasz Grodzki. 

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego poświęconemu zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy obowiązkowe będą maseczki i rękawiczki. Ograniczeń liczby uczestników nie będzie - poinformował PAP po poniedziałkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

"Nie wyobrażam sobie przesunięcia zaprzysiężenia"

Wicepremier Jacek Sasin pytany w Polsat News, czy wyobraża sobie sytuację, że zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy jest przesunięte, odpowiedział: "nie wyobrażam sobie takiej sytuacji". - Naprawdę już zbyt wiele niedobrych rzeczy się przy tych wyborach wydarzyło - przesuwanie tych wyborów poza ten konstytucyjny termin. Nie wyobrażam sobie, żeby ten proces trwał znowu dłużej, żebyśmy znowu to odkładali - podkreślił.

Jak mówił, w trakcie zaprzysiężenia "absolutnie muszą być zachowane środki bezpieczeństwa". Ocenił, że "byłoby naprawdę czymś niedobrym, gdybyśmy odkładali zaprzysiężenie prezydenta". - Tym bardziej, pamiętajmy, że kończy się kadencja prezydenta. Czyli niezaprzysiężenie prezydenta na następną kadencję oznaczałoby przerwanie ciągłości kadencji, oznaczałoby, że Polska nie miałaby prezydenta ze wszystkimi konsekwencjami prowadzącymi do anarchii prawnej - wskazał.

Wyborcze zwycięstwo Dudy

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosy).

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał w poniedziałek PAP, że w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie punkty programu inauguracji drugie kadencji prezydenta Dudy odbędą się w okrojonej, jeśli chodzi o liczbę uczestników, formule. Podkreślił, że organizacja uroczystości przebiega w konsultacji z państwowym inspektorem sanitarnym. - Uroczyści będą miały skromniejszy charakter. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie przewidujemy m.in. żadnych zgromadzeń, na których prezydent spotykałby się z obywatelami - dodał minister.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM