W środę decyzja KO ws. Zgromadzenia Narodowego. "Trzeba kontestować ten jubel powyborczy Dudy"
Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbędzie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.
Choć ograniczeń co liczby uczestników Zgromadzenia nie będzie (nie pozwala na to regulamin tego gremium), to z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że niewielu z nich chce uczestniczyć w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Jak oceniają, obecny prezydent nie wygrał wyborów w sposób uczciwy, dlatego też nie mają ochoty brać udziału w jego zaprzysiężeniu. - Nie mamy wątpliwości, że trzeba kontestować ten jubel powyborczy Dudy - powiedział PAP jeden z parlamentarzystów.
W ten sam sposób swą nieobecność tłumaczą: były wicepremier i b. szef MON Tomasz Siemoniak oraz były marszałek Sejmu i były szef MSZ europoseł Radosław Sikorski. "(Andrzej Duda) wygrał metodami postsowieckimi, przy użyciu aparatu i funduszy państwa, kłamstwem i antysemityzmem w sprostytuowanej (TVP) oraz oszustw wyborczych, np. w domach opieki społecznej. Nie będę tego żyrował i dlatego (...) z zaproszenia nie skorzystam" - napisał Sikorski kilka dni temu na Twitterze.
Siemoniak w poniedziałek w radiu TOK FM powiedział: "Uważam, że nie powinno się być na zaprzysiężeniu z powodu nieuczciwej kampanii. To będzie smutny dzień dla polskiej demokracji".
W czwartek w Sejmie nie będzie też byłego szefa Platformy Grzegorza Schetyny, który prezydentowi zarzuca m.in. łamanie przepisów konstytucji. "Obejmując urząd Prezydenta RP, przysięgał na Konstytucję, której zapisy łamał. Mówił o budowie wspólnoty, a stworzył najbardziej partyjną prezydenturę po 1990 r. Wygrał w nieuczciwej i zmanipulowanej kampanii. Dlatego nie będę na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy" - poinformował b. marszałek Sejmu na Twitterze.
Podobne deklaracje złożyli europosłanka Róża Thun i wiceszef klubu KO Waldy Dzikowski.
Nie wiadomo jeszcze, jak zachowa się obecny lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. O tym, czy zasiądzie w czwartek na sali obrad zdecyduje w środę prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej. Obecni prawdopodobnie będą: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nieoficjalnie politycy KO przewidują, że klub wyznaczy niezbyt liczebną delegację na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy.
Udziału w obradach Zgromadzenia Narodowego nie przewidują: były prezydent Bronisław Komorowski oraz była premier Ewa Kopacz. Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk ironizował we wtorek na Twitterze: "Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu, uprzedzam, że po słowach 'uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji' zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę".
-
"Czarno-brunatna" koalicja po wyborach? "Mentzen i Bosak przebierają nogami"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
- Rumuńska przestrzeń powietrzna mogła zostać naruszona. Zaostrzono środki bezpieczeństwa
- Wykręcać czy wycinać? Koszyk czy torba? Proste rady grzyboznawcy na dobre grzybobranie
- Wybory na Słowacji. Szykuje się wielki powrót. "To już inny Robert Fico"
- Kuria odpowiada na oświadczenie ks. Tomasza od orgii na plebanii z seksworkerem
- Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"