Klub KO w okrojonym składzie podczas zaprzysiężenia prezydenta DUdy. Borysa Budki nie będzie

Klub KO wyśle na czwartkowe Zgromadzenie Narodowe niewielką delegację pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformował PAP wiceszef klubu KO Robert Kropiwnicki. W delegacji nie będzie lidera PO Borysa Budki.
Zobacz wideo

Decyzję w sprawie uczestnictwa w uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego podjęło dziś prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej.

"W Zgromadzeniu Narodowym - ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie delegacja parlamentarzystów KO. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO, jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez (Andrzeja Dudę) Konstytucji RP" - napisał na Twitterze szef Platformy Borys Budka.

Oprócz lidera PO, nieobecni będą więc szef Nowoczesnej Adam Szłapka, przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz. Delegacja klubu KO ma liczyć kilkanaście osób; jej skład jest jeszcze ustalany. Według Kropiwnickiego w Zgromadzeniu Narodowym nie weźmie udziału lider PO Borys Budka.

- Wybory prezydenckie nie były wolne i równe, nie spełniały standardów uczciwych wyborów, w związku z tym nie będziemy, jako klub, brali udziału w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy - wyjaśnił Kropiwnicki.

Wcześniej o swojej nieobecności na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy informowali m.in.: były szef PO Grzegorz Schetyna, obecny wiceszef partii Tomasz Siemoniak, który na antenie TOK FM stwierdził, że ta kampania prezydencka nie była uczciwa oraz posłowie: Mariusz Witczak, Maciej Lasek, Waldy Dzikowski, Michał Szczerba, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Szymon Ziółkowski oraz Marzena Okła-Drewnowicz.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy już wcześniej mówił, że w zaprzysiężeniu nie weźmie udziału. "Nie będzie mnie niestety w Warszawie" - powiedział Rafał Trzaskowski, pytany przez PAP, czy weźmie udział w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 10 018 263, czyli 48,97 proc. głosów. Andrzej Duda wygrał, zdobywając 10 440 648, czyli 51,03 proc. głosów.

Udziału też nie weźmie Radosław Sikorski. - Wygrał metodami postsowieckimi - powiedział z kolei o Andrzeju Dudzie eurodeputowany KO i były marszałek Sejmu. 

Kropiwnicki również nie wybiera się na czwartkowe posiedzenie Zgromadzenia. Jeśli chodzi o senatorów, w zaprzysiężeniu nie wezmą udziału m.in. Bogdan Klich i Barbara Zdrojewska.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

TOK FM PREMIUM