Kwaśniewski recenzuje orędzie Andrzeja Dudy. "Przeciętnie dobre, ale było coś zaskakującego"

W "Wywiadzie politycznym" w TOK FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał, że jest rozczarowany orędziem Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

Aleksander Kwaśniewski jako jedyny były prezydent pojawił się w czwartek na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Sam też sprawował te funkcję przez 10 lat. – Druga kadencja tym rożni się od pierwszej, że jest ostatnia. Można pokazać inny sposób myślenia i działania, choć wszystkiego zmienić się nie da. Natomiast ważne, że kalkulacja re-elekcyjna nie istnieje – mówiła Kwaśniewski.

Chcesz posłuchać, a nie masz Premium? Podcasty możesz odblokować już za 5 zł

Pokusił się też o recenzję orędzia Andrzeja Dudy w trakcie zaprzysiężenia. Zdaniem Kwaśniewskiego choć było "przeciętnie dobre", to jednak rozczarowało. – Zabrakło świeżej idei. Pięć lat temu, gdy Duda mówił o wspólnocie, to była jakaś nadzieja, bo miał czystą kartę. Te wszystkie dzisiejsze zaklęcia o koalicji polskich spraw, nie znajdują potwierdzenia w minionych pięciu latach. To pewnie tylko gesty – oceniał Kwaśniewski.

Wskazał też na element, który go zaskoczył. -  Nie było jasnego i czytelnego podziękowania dla Zjednoczonej Prawicy i PiS. Duda nie wymienił z nazwiska Jarosława Kaczyńskiego, choć dużo mówił o jego bracie. Być może, chodziło o pokazanie, że jego mistrzem jest Lech Kaczyński, a w sprawach bieżących będzie niezależny. Jednak to analiza trzeciego i czwartego dna, może być to nadinterpretacja – przekonywał były prezydent.

Według Kwaśniewskiego druga kadencja będzie próbą charakteru dla Andrzeja Dudy w kontekście zdobywania się na niezależność. -  Po to, żeby mieć inne zdanie niż własny obóz polityczny i go bronić. A to bywa trudne, sam to przeżyłem, gdy koledzy się odwracali, obrażali. To nie jest przyjemne. Jeśli Andrzej Duda chce zostawić po sobie mocniejszy ślad w historii, to powinien wejść na ten kurs, choć może to być tylko z mojej strony myślenie życzeniowe – podsumował Kwaśniewski.

DOSTĘP PREMIUM