Wyższe emerytury dla działaczy antykomunistycznej opozycji z czasów PRL-u

Rząd przyjmie we wtorek projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 zł emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, przepisy mają wejść w życie tuż po rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 roku.
Zobacz wideo

Rzecznik rządu został zapytany w programie Tłit WP o to, czy rząd zamierza "uhonorować" ludzi, którzy w PRL walczyli o polską demokrację. Pytanie padło w kontekście rocznicy wydarzeń sierpniowych 1980 r. i narodzin "Solidarności".

Müller podkreślił, że PiS od początku swoich obecnych rządów chce, by osoby, które mają status działacza pozycji antykomunistyczne lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych w okresie PRL otrzymywały dodatkowe świadczenia. - Dziś rada ministrów przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej i ten projekt m.in. będzie zakładał wyrównanie szkód i (wprowadzenie - PAP) sprawiedliwości, której należy dokonać w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji komunistycznej, bądź represjonowanej z powodów politycznych będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 zł - poinformował.

Rzecznik rządu wyjaśnił, że dla osób, które nie wypracowały takiej emerytury zostanie przyznane "świadczenie uzupełniające" - dodatkowe i wyrównujące wysokość emerytury do poziomu 2400 zł miesięcznie.

Dodał, że osobom, których dotyczyć będą nowe regulacje, zostaną przyznane też "ustawowe" zniżki na przejazdy komunikacją miejską w wysokości 50 proc. Wymienił też zniżki na kolej i "pakiet innych rozwiązań", które rząd - jak zapowiedział - również przyjmie we wtorek. Müller wyraził też oczekiwanie, że zaproponowane przez rząd zmiany zostaną przyjęte w piątek przez Sejm.

Ocenił, że koszt wprowadzenie takich rozwiązań to "kilkadziesiąt milionów złotych". Wyjaśnił, że dodatkowe świadczenie dla działaczy opozycji będzie "waloryzowane jak emerytury". Zapowiedział, że nowe przepisy powinny wejść w życie w drugiej połowie tego roku. - Jesteśmy zdeterminowani, by tuż po rocznicy sierpnia te przepisy weszły w życie - zapewnił.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM