Odejście Cieszyńskiego to za mało. Posłowie apelują o dymisję Szumowskiego. "Handlarz bronią robi grube interesy z Orlenem"

- Dotarliśmy z panem posłem Jońskim do informacji, z których wynika, że handlarz bronią nie jest wyłącznie kontrahentem ministra Szumowskiego. Handlarz bronią robi bardzo grube interesy, milionowe ze spółką Orlen - mówił podczas konferencji prasowej poseł KO Michał Szczerba.
Zobacz wideo

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba przeprowadzają kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia. 

Podczas zorganizowanej przed budynkiem resortu konferencji prasowej odnieśli się do informacji o rezygnacji wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Szczerba stwierdził, że polityk "ucieka z tonącego okrętu, jakim wydaje się w tej chwili Ministerstwo Zdrowia, które przez okres dwóch miesięcy dokonało zakupów sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej za kwotę blisko miliarda złotych". Zaznaczył także, że dymisja Cieszyńskiego jest niewystarczająca. - Apelujemy o dymisję Łukasza Szumowskiego - podkreślił, zaznaczając, że to właśnie od on "dawał pełnomocnictwa i odpowiada za wszystkie nieprawidłowości". 

Michał Szczerba przypomniał, że nie została jak na razie wyjaśniona sprawa umowy na zakup ponad 1200 respiratorów, za które resort zdrowia dokonał przedpłaty w wysokości 35 mln euro, a otrzymał 200 sztuk. Chodzi o zakup respiratorów od firmy E&K, która należy do osoby w przeszłości zamieszanej w handel bronią. Firma wcześniej nie zajmowała się handlem produktami medycznymi.

- Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że handlarz bronią nie jest wyłącznie kontrahentem ministra Szumowskiego. Handlarz bronią robi bardzo grube interesy, milionowe interesy ze spółką Skarbu Państwa, ze spółką Orlen. Na stacjach Orlen są sprzedawane maski ochronne firmy z Lublina. Czy to jest tak, że te pieniądze, które zostały przedpłacone handlarzowi bronią służą w tym momencie do realizacji innych interesów, które handlarz bronią realizuje z budżetem państwa? - mówił na konferencji poseł Szczerba. 

Jak dodał, na konta resortu zdrowia do tej pory nie wróciło 70 mln złotych, które firma powinna zwrócić, ponieważ nie wywiązała się z umowy. - Nie wróciły odsetki, nie wróciły kary umowne. Jest to absolutne naruszenie prawa, które powinno skutkować odpowiedzialnością karną, odpowiedzialnością dyscyplinarną tego duetu Szumowski-Cieszyński - podkreślił polityk KO.

Dymisja wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego

Za zakup respiratorów odpowiadał wiceminister Janusz Cieszyński, który poinformował w poniedziałek (17 sierpnia) o rezygnacji ze stanowiska. 

Sprawę odejścia wiceministra komentował jeszcze wczoraj w TVN24 Michał Szczerba. Poseł stwierdził, że nie jest nią zaskoczony. "Spodziewaliśmy się z panem posłem Dariuszem Jońskim tej dymisji, ale też dymisji jego szefa pana Łukasza Szumowskiego" - mówił, podkreślając, że 14 sierpnia minęła "czwarta miesięcznica, od kiedy pan Janusz Cieszyński podpisał umowę z handlarzem bronią na zakup 1241 respiratorów". 

TOK FM PREMIUM