Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podał się do dymisji

Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych - podał resort.
Zobacz wideo

"Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - poinformowało MSZ.

Swoje odejście z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiadał już kilka tygodni temu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Powiedział wówczas, że umówił się z premierem Mateuszem Morawieckim, iż funkcję szefa MSZ pełnić będzie do wyborów prezydenckich. Pytany, czy były naciski w obozie władzy, aby odszedł - zaprzeczał.

Czaputowicz był ministrem spraw zagranicznych od stycznia 2018 roku. Zastąpił w tej roli Witolda Waszczykowskiego. Wcześniej - w latach 2017-2018 sprawował funkcję podsekretarza stanu w MSZ. Jeszcze wcześniej, przez cztery lata (od 2008 do 2012) był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Czaputowicz to kolejny minister, który w tym tym tygodniu żegna się z Radą Ministrów. W poniedziałek do dymisji podał się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, a dzień później - szef tego resortu Łukasz Szumowski. Z rządu odeszła także wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że premier Morawiecki przyjął dymisję Jacka Czaputowicza i "dziękuje za jego pracę". "Jego następca zostanie przedstawiony w najbliższym czasie wraz z nowym Ministrem Zdrowia" - podał Dworczyk.

DOSTĘP PREMIUM