Paweł Zalewski o nowym ministrze spraw zagranicznych: Nigdy nie odszedł na krok od dogmatyki PiS-u

- Profesor Rau nigdy nie odszedł na krok od dogmatyki PiS-u w sprawach zagranicznych. Zawsze bronił lojalnie pozycji rządu, ale jest człowiekiem, z którym dialog jest możliwy - tak w TOK FM wybór nowego ministra spraw zagranicznych komentował Paweł Zalewski.
Zobacz wideo

Dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau, będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Rau zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który w czwartek podał się dymisji.

- Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania będzie również znakomicie służył Polakom - mówił premier Morawiecki, powołując nowego ministra. 

- To jest zaskakująca sytuacja. Minister Czaputowicz deklarował, że odejdzie, ale nikt nie przypuszczał, że tak szybko - komentował to na gorąco Paweł Zalewski (KO), wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych na antenie TOK FM. 

Podcast jest zablokowany? Za 5 złotych odblokujesz wszystkie!

- To dobrze, że został powołany nowy minister. Polska stoi wobec najpoważniejszego kryzysu za wschodnią granicą od lat 2013/14 - dodał. Ocenił, że nominacja nowego ministra jeszcze tego samego dnia, co dymisja poprzedniego to ze strony premiera dobry ruch.

Profesor Rau nigdy nie odszedł na krok od dogmatyki PiS-u w sprawach zagranicznych. Zawsze bronił lojalnie pozycji rządu, ale jest człowiekiem, z którym dialog jest możliwy - mówił Zalewski o nowym ministrze spraw zagranicznych.

Stwierdził, że "profesor Rau nigdy nie pokazał własnego poglądu na zewnątrz".

- Mam nadzieję, że jego rządy w ministerstwie będą realne. Bardzo kompetentni dyplomaci zostali skazani na banicję, część z nich odeszła z resortu, osłabiając go. Mam nadzieję, że profesor Rau wróci do współpracy z tymi osobami - dodał Zalewski. 

TOK FM PREMIUM