Eksperci cieszą się z nowego ministra zdrowia. "To najlepsza możliwa nominacja"

Goście Mikołaja Lizuta zgodnie przyznali, że największymi wyzwaniem dla nowego ministra zdrowia prof. Adama Niedzielskiego będzie jesień, czyli czas, gdy epidemia koronawirusa zbiegnie się z sezonem grypowy. Minister ma szanse jednak temu podołać - zdaniem ekspertów, to właściwy człowiek na właściwym miejscu.
Zobacz wideo

Adam Niedzielski od dwóch lat pełni funkcję szefa NFZ. Przed pracą w NFZ Niedzielski był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Finansów. Od 2002 pracował w administracji publicznej. Był m.in. doradcą ekonomicznym w NIK, szefem Departamentu Finansów i Departamentu Kontrolingu w ZUS oraz radcą prezesa Zakładu czy dyrektorem Departamentu Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył warszawską SGH,

- To osoba, której bardzo potrzebujemy. W nadchodzących miesiącach służba zdrowia tym lepiej przetrwa drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani - mówił premier Mateusz Morawiecki, gdy ogłosił nominację dla nowego ministra.

W "Popołudniu" TOK FM o nowym szefie resortu mówiła m.in. Małgorzata Solecka, dziennikarka portalu "Medycyna Praktyczna" i miesięcznika "Służba Zdrowia".

- Ta nominacja jest mało zaskakująca. Premier musiał znaleźć przede wszystkim osobę, która zna system- a prezes Niedzielski zna go od podszewki - i jednocześnie taką, która zapewni nie bezkrytyczną, ale jednak kontynuację tej polityki, która była prowadzona przez ostatnie dwa i pół roku. Tu też nowy minister daje gwarancję - stwierdziła.

Solecka przekonywała, że to "najlepsza z możliwych nominacja". Według niej zadaniem numer jeden dla nowego ministra zdrowia będą oczywiście wszystkie kwestie związane z pandemią.

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

- Nadanie sensu i logiki leczeniu pacjentów. Nie chodzi tylko o koronawirusa, ale np. onkologię, pacjentów kardiologicznych. Nie można dopuścić do tego, co było w marcu i kwietniu - spowolnienia leczenia chorób, na które ludzie umierają znacznie częściej niż na Covid-19. To jest największe wyzwanie - wymieniała dziennikarka w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Podobnego zdania był Łukasz Jankowski, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. 

- Gorąco kibicuję panu ministrowi, bo przecież sytuacja nie jest łatwa. Zaczynamy nowy rok szkolny, nadal nie wiadomo, jak to będzie. Brak jest procedur. Zaczynamy przygotowania do nadchodzącego sezonu grypowego. Liczba pacjentów będzie lawinowo rosła i trzeba przygotować na to system. Nie zmniejsza się też liczba osób chorych przewlekłe, to gigantyczne wyzwanie, żeby przygotować system tak, aby nie ucierpieli - mówił przedstawiciel środowiska lekarskiego. 

Jankowski dodał też, że współpracował z profesorem Niedzielskim. - I jest on osobą, która słucha. Słucha personelu medycznego, słucha lekarzy. Mam nadzieję, że na stanowisku Ministra Zdrowia nadal tak będzie - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM