Czarzasty: Odejście Szumowskiego i Czaputowicza to dobre dymisje

Zarówno dymisja Łukasza Szumowskiego, jak i dymisja Jacka Czaputowicza, to dobre dymisje - ocenił w piątek wicemarszałek Sejmu, szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Według niego Czaputowicz odszedł, bo zdał sobie sprawę, że nie ma żadnego wpływu na politykę zagraniczną.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na miejscu ministra zdrowia, a dotychczasowy szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau zastąpi Jacka Czaputowicza i będzie nowym ministrem spraw zagranicznych.

Czarzasty ocenił w piątek w radiu TOK FM, że "zarówno dymisja Szumowskiego jak i dymisja Czaputowicza, to dobre dymisje". Jego zdaniem Czaputowicz odszedł ze stanowiska, ponieważ uświadomił sobie, że nie ma żadnego wpływu na politykę zagraniczną. A - jak ocenił - nie ma nic gorszego dla ministra spraw zagranicznych jak dowiedzieć się, że nic nie może. - Przecież tam i pan Krzysztof Szczerski decydował i pan prezydent Andrzej Duda i pan premier Mateusz Morawiecki - wyliczał Czarzasty. Dodał też, że ma nadzieję, że pan Rau "będzie bardziej dyplomatą niż oszołomem."

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

Wicemarszałek Sejmu zwracał też uwagę, że żaden z nowych ministrów nie powiedział jak będą wyglądały działania resortów, które obejmą. "My nie wiemy w którą stronę pójdzie polska polityka" - podkreślił Czarzasty. - Ja chciałbym wiedzieć, czy szpitale będą oddłużane, czy opieka zdrowotna będzie lepsza, czy kolejki będą krótsze, czy lekarstwa będą tańsze - dodał.

- Dobrze byłoby wiedzieć, w którą stronę ta Polska pójdzie, czy w stronę bardziej Unii Europejskiej, czy Stanów Zjednoczonych, czy będzie starała się z sąsiadami dobrze żyć, czy będzie walczyła o demokrację w tych krajach i wspierała nurty, tak jak żeśmy na Ukrainie demokratyczne wspierali. Nic nie wiemy o tych ludziach. Po prostu przychodzi dwóch gości i mamy wiedzieć, że będzie dobrze - powiedział Czarzasty.

TOK FM PREMIUM