Ruszył kongresu ruchu Szymona Hołowni. Padła zapowiedź dziesięciu "kontraktów obywatelskich"

Rozbudowanie struktur stowarzyszenia Polska 2050, uruchomienie przez nie radia internetowego i przedstawienie założeń dotyczących rozwiązania problemu wynagrodzeń osób sprawujących najwyższe funkcje państwowe - zapowiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaprezentował też logo stowarzyszenia.
Zobacz wideo

Hołownia, lider Stowarzyszenia Polska 2050 zainaugurował w sobotę w Warszawie spotkanie liderów regionalnych z całej Polski nawiązując do 40 rocznicy porozumień sierpniowych '80.

Na konferencji prasowej mówił o siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, gdzie - jak dodał - 40 lat temu zaczął działać punkt konsultacyjny dla związkowców. - To wszystko oczywiście w związku z porozumieniami sierpniowymi, które wtedy właśnie w tych dniach 30-31 sierpnia 1980 roku były podpisywane - wyjaśnił.

Jak zaznaczył przyjechali tam eksperci warszawscy z Gdańska "po to, żeby spotkać się, żeby opowiedzieć warszawiakom o tym, co się w Gdańsku działo, jak to wszystko przebiegało". - Żeby rozmawiać, żeby integrować, żeby to właśnie tutaj był ten punkt, w którym w Warszawie będzie ogniskowała się nowa nadzieja, którą te rozmowy odbywające się w Gdańsku wygenerowały - podkreślił Hołownia.

- Przychodzimy dzisiaj po to, żeby oddać hołd tym wszystkim, którzy w procesie wynegocjowywania porozumień sierpniowych brali udział, oddać hołd robotnikom, związkowcom, ekspertom intelektualistom, wszystkim tym, którzy zaangażowani byli w ten sukces, w to wyjęcie pierwszej cegły z budowli komunizmu, która ostatecznie upadła 9 lat później - powiedział Hołownia.

Inicjatywy i logo

- Te dwa dni, które są przed nami, to nominacje liderów, nominacje szefów zarządów wojewódzkich, co się za chwilę dokona, to wskazanie wszystkich kwestii prawnych, które są związane z tym, że nasze stowarzyszenie zostało już zarejestrowane w KRS, w tej chwili dysponujemy projektem statutu, który będzie konsultowany do samego dołu, do poziomu naszych liderów powiatowych, by nasze struktury były jak najbardziej demokratyczne, by z czasem rzeczywiście zaczęły pracować w sposób, jakiego w polskich organizacjach społecznych czy politycznych jeszcze nie było - powiedział Hołownia.

Jak zapowiedział, odbędą się też warsztaty dotyczące programu stowarzyszenia, komunikacji, kontaktów z mediami i mediacji.

Podkreślił, że choć Polska 2050 jest zarejestrowane od tygodnia, to udało się już wiele zrobić.- Dziś zjazd, dalej dalsze działania liderów wojewódzkich i powiatowych, rozbudowanie naszych struktur, trwają prace programowe, działa już nasz think-tank Instytut Strategie 2050, który tworzy pierwsze dokumenty programowe, ale pozwala nam je też jak najszybciej i merytorycznie reagować na to, co się na polskiej scenie politycznej dzieje - mówił.

- Złożyliśmy też dzisiaj nasze postulaty do programu równego traktowania czy zapobiegania nierównościom na lata 2020-2030, o co zwróciła się pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, odrobiliśmy naszą pracę bardzo szybko, przygotowaliśmy kompleksowy zestaw postulatów - dodał Hołownia. Jak zaznaczył, obejmują one problemy seniorów, osób wykluczanych ze względu na tożsamość psychoseksualną czy bezdomnych.

Zapowiedział ponadto, że 3 września Polska 2050 przedstawi pierwsze założenia do - jak mówił - "spokojnego, merytorycznego i organicznego" rozwiązania problemu wynagrodzeń osób sprawujących najwyższe funkcje państwowe i sposobu finansowania partii politycznych. Zapowiedział, że program "na pierwsze 100 dni", który przedstawił kilka tygodni temu, będzie przez stowarzyszenie konsekwentnie realizowany.

- Dziś, za chwilę, przedstawimy pierwszy kontrakt obywatelski z zapowiedzianych dziesięciu, które mają być w ciągu pierwszych 100 dni naszego działania podjęty, wystartuje też nasze radio internetowe, rozpoczniemy nasz program edukacyjny z ofertą edukacji psychologicznej dla polskich uczniów, uruchamiamy naszą szkołę liderów - mówił lider stowarzyszenia.

Zaprezentował też nowe logo ugrupowania, przedstawiającym uproszczony graficznie biały kształt Polski z napisem "Polska 2050" na żółtym tle. - Kolory i styl nawiązują do naszej komunikacji wizualnej z czasu kampanii wyborczej (Hołowni, gdy kandydował w niedawnych wyborach prezydenckich) - zauważył.

Co z finansowaniem ruchu?

- Nasze finansowanie w tej chwili opiera się o zbiórkę publiczną. Mamy nadzieję, że uda nam się ją rozbudować do takich rozmiarów, które pozwolą nam funkcjonować spokojnie, bezpiecznie i bez różnych zmartwień. Do tej pory, od 28 czerwca, a więc od momentu, kiedy zakończyłem kampanię wyborczą i nasz komitet wyborczy przestał działać, zebraliśmy około 830 tysięcy złotych - powiedział Hołownia, niedawny kandydat na prezydenta Polski.

- Cieszymy się, że te wpływy rosną. Namawiamy ludzi do zakładania zleceń stałych na 20 zł i 50 groszy. Między nami mówiąc, jak znajdziemy 20 lub 30 tysięcy osób, które takie zlecenia stałe założą, to będziemy w domu i będziemy w stanie nie tylko być, ale będziemy w stanie rzeczywiście dużo dobrego w Polsce robić - podkreślił Hołownia, dodając, że w jego ocenie uda się taką liczbę 20-30 tys. osób namówić do stałych wpłat na ruch.

DOSTĘP PREMIUM