Kuratorka oświaty przeciw Marszowi Równości. Barbara Nowak wzięła udział w kontrmanifestacji

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak (PiS) uczestniczyła w kontrmanifestacji, która odbyła się podczas zorganizowanego w Krakowie Marszu Równości.
Zobacz wideo

Barbara Nowak demonstrowała obok banneru z hasłem "Maryja zwycięży szatana". Równocześnie przeciw Marszowi Równości protestowały środowiska narodowe.

To nie pierwszy raz, kiedy Barbara Nowak prezentuje tego rodzaju poglądy. W czwartek na antenie Radia Maryja Barbara Nowak mówiła „Środowisko LGBT ma jeden cel. Zniszczyć świat, w którym żyjemy, i na ruinach tego świata zbudować swój świat neobarbarzyński”.

 Pierwotnie krakowski "Marsz Równości" miał przejść ulicami miasta 23 maja, ale w marcu jego organizatorzy, Stowarzyszenie Queerowy Maj, zdecydowali się przenieść wydarzenie z powodu epidemii COVID-19. Ostatecznie zrezygnowano z formuły marszu i zorganizowano sobotnią demonstrację na Rynku Głównym. Jej uczestnicy mieli ze sobą tęczowe flagi, skandowali hasła: "Wolność, równość, tolerancja", "Kraków wolny od nienawiści". 

Justyna Bołoz ze Stowarzyszenia Queerowy Maj w swoim wystąpieniu oceniła, że ostatnie lata są "wybitnie trudnym czasem dla społeczności LGBT+ w Polsce". - Wiele i wielu z nas zmaga się z niepowtarzalną skalą nienawiści, agresji, przemocy fizycznej oraz psychicznej. Jeszcze nigdy nie byłyśmy i nie byliśmy tak poniewierane i poniewierani przez władze - upatrzyli sobie nas na kozła ofiarnego - mówiła do zgromadzonych. 

Mają ze sobą cały aparat państwowy - policję, służby, robią przestępców z aktywistów walczących o swoją godność i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie odwracają oczy od swastyki, hajlowania czy falangi na ulicach, od pedofilii w kościele, od wykrzykiwanych publicznie gróźb śmierci w naszym kierunku - oceniła przedstawicielka Queerowego Maja. 

Jak podkreśliła, społeczność LGBT+ "już nigdy nie pozwoli się zepchnąć do szafy". "Będziemy krzyczeć jeszcze głośniej, będziemy się obnosić jeszcze bardziej, nie będziemy grzeczne, bo grzeczni już byliśmy - 10, 20 i 30 lat temu. Nie będziemy czekać w nieskończoność, aż wreszcie zaczniecie nas traktować jak ludzi" - podkreśliła. 

- Tutaj w Krakowie jest nasz dom i tutaj jesteśmy u siebie . Nie możemy dłużej pozwalać przestawiać się po kątach, mamy prawo do szczęścia i do świętego spokoju w naszym domu, w naszej ojczyźnie. Nikt nas stąd nie wygoni, nigdy - zaznaczyła Bołoz. 

Do zgromadzonych na Rynku Głównym mówiła dalej: "Polska się budzi i Polska jest tutaj, bo Polska będzie otwarta, tolerancyjna i tęczowa, kolorowa dla każdego i każdej - ten dzień nadchodzi wielkimi krokami". 

Szef małopolskiej PO poseł Aleksander Miszalski powiedział podczas wiecu do zgromadzonych, że w ostatnim czasie w Polsce "ma miejsce ohydna kampania nienawiści, szczucia, atakowania całego waszego środowiska, ludzi którzy tak naprawdę chcą mieć okazywane odrobinę bezpieczeństwa, szacunki i tolerancji". 

- Nikt przyzwoity nie może stanąć obok tego obojętnie. Dlatego tutaj dzisiaj jestem z wami i cieszę się, że widzę morze uśmiechniętych ludzi, widzę ludzi kreatywnych, ludzi inteligentnych, nie żadną ideologię - mówił Miszalski.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM