RPD o początku roku szkolnego: Tam, gdzie potrzeba, tam stolarze powinni ciąć ławki na pół. Będą mieli co robić

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podzielił się swoimi - dość kontrowersyjnymi - opiniami na temat środowiska LGBT. Komentował też początek roku szkolnego w pandemii.
Zobacz wideo

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka zestawienie słów "wirus" i "LGBT", jak to zrobił odwołany niedawno łódzki kurator oświaty, nie jest zasadne. - Ale jednocześnie sposób rozprzestrzeniania się pewnej idei, która nie jest zgodna z tradycyjnym polskim rozumieniem chociażby patriotyzmu, nie jest dobry - ocenił Pawlak w TVN24. Komentował też zdjęcie aktywistki Margot, która po wyjściu z aresztu zamieściła w internecie fotografię z wulgaryzmami. - Sposób wyrażania "patriotyzmu" w przeddzień 1 września, najważniejszego dla milionów Polaków święta, pokazywanie "fucka", opluwanie Polski, to jest to sprzeczne z tym, czym jest Polska - wskazał Rzecznik Praw Dziecka. 

Odniósł się też do kwestii edukacji seksualnej w szkołach. Stwierdził, że to obszar zarezerwowany dla nauczycieli z odpowiednimi kompetencjami. - A czy zagwarantujemy, że wpuszczamy edukatorów do 20 tysięcy szkół i będą wprowadzali takie treści, jak chociażby w Poznaniu, że wychwytują dziecko rozchwiane, zaniedbane, któremu dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć bez wiedzy i zgody rodziców i lekarzy? Właśnie temu zapobiegamy, żeby to się nie działo - przekonywał Rzecznik Praw Dziecka. Dopytywany o to zdanie RPD stwierdził, że "zdarzały się tego typu sytuacje, były ostatnio rozpisywane w mediach".

Pawlak mówił też o początku roku szkolnego. Wyraził nadzieję, że dzieci będą zachowywać dystans, a do tego uczniowie będą nosić "modne maseczki". - Myślę, że wszyscy jesteśmy w miarę przygotowani do tego wielkiego wyzwania(…) A tam, gdzie potrzeba, tam stolarze powinni ciąć ławki na pół i w ten sposób powinny być przygotowywane szkoły. Jeśli trzeba to zrobić teraz, bardzo dobrze, bo stolarze będą mieli co robić - ocenił RPD.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM