Piotr Müller o planowanej rekonstrukcji rządu: Będzie o kilka resortów mniej

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w środę, że rekonstrukcja rządu jest planowana na przełom września i października. Według niego celem jest m.in. zmniejszenie o kilka liczby resortów. PiS chce, by jego koalicjanci - Solidarna Polska i Porozumienie mieli po jednym resorcie.
Zobacz wideo

"Rekonstrukcja jest zaplanowana na przełom września i października, w związku z tym w tej chwili jesteśmy już po okresie wakacyjnym, finalizujemy kwestie związane z wykazem prac legislacyjnych i harmonogramem rządu" - powiedział Müller w środowym wywiadzie dla Polsat News.

Według niego nie zapadła jeszcze decyzja co do ostatecznej liczby przyszłych ministerstw. - Nie ma decyzji co do liczby ministerstw, natomiast decyzją kierunkową jest to, aby ta liczba uległa zmniejszeniu, aby skonsolidować kilka resortów (...) Na pewno będzie o kilka resortów mniej - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany o dotychczasową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy, zgodnie z którą politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają w rządzie po dwie teki, Müller odparł, iż ustalenie to dotyczy obecnej liczby ministerstw. - W tej chwili dojdzie do pewnego zmodyfikowania jeżeli chodzi o liczbę resortów i zakresy działów administracji rządowej, którym podlegają, w związku z tym naturalne jest to, że skoro Prawo i Sprawiedliwość, największa partia w Zjednoczonej Prawicy, będzie miała mniej resortów, to tak samo proporcjonalnie nasi koalicjanci tę liczbę resortów powinny mieć mniejszą - wyjaśnił rzecznik rządu.

Jak dodał, zgodnie z propozycją złożoną koalicjantom, Solidarna Polska i Porozumienie mają otrzymać po jednym ministerstwie. Zaznaczył, że w ramach redukcji liczby resortów kilka tek starci również PiS.

Müller odniósł się też do słów byłego szefa MSZ Jacka Czaputowicza z niedawnego wywiadu dla "Rzeczpospolitej", że premier Mateusz Morawiecki "stał się stroną sporów" z ministrem sprawiedliwości i liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

- W rządzie mamy różnicę zdań, one są naturalne, również pomiędzy koalicjantami. Obóz Zjednoczonej Prawicy ma różne skrzydła, my jesteśmy największą partią polityczną w tym obozie, a pan premier szefem rządu, w związku z tym ostatecznie decyduje również razem z kierownictwem politycznym Prawa i Sprawiedliwości o tym jakie są ostateczne decyzje - zaznaczył rzecznik rządu.

Przyznał, że "różnice zdań" są w obozie rządzącym. - To przecież widać, ale na koniec dnia musimy wspólne decyzje w jakim kierunku idziemy - zapewnił Müller.

TOK FM PREMIUM