Piotr Müller o planowanej rekonstrukcji rządu: Będzie o kilka resortów mniej
"Rekonstrukcja jest zaplanowana na przełom września i października, w związku z tym w tej chwili jesteśmy już po okresie wakacyjnym, finalizujemy kwestie związane z wykazem prac legislacyjnych i harmonogramem rządu" - powiedział Müller w środowym wywiadzie dla Polsat News.
Według niego nie zapadła jeszcze decyzja co do ostatecznej liczby przyszłych ministerstw. - Nie ma decyzji co do liczby ministerstw, natomiast decyzją kierunkową jest to, aby ta liczba uległa zmniejszeniu, aby skonsolidować kilka resortów (...) Na pewno będzie o kilka resortów mniej - zaznaczył rzecznik rządu.
Pytany o dotychczasową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy, zgodnie z którą politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają w rządzie po dwie teki, Müller odparł, iż ustalenie to dotyczy obecnej liczby ministerstw. - W tej chwili dojdzie do pewnego zmodyfikowania jeżeli chodzi o liczbę resortów i zakresy działów administracji rządowej, którym podlegają, w związku z tym naturalne jest to, że skoro Prawo i Sprawiedliwość, największa partia w Zjednoczonej Prawicy, będzie miała mniej resortów, to tak samo proporcjonalnie nasi koalicjanci tę liczbę resortów powinny mieć mniejszą - wyjaśnił rzecznik rządu.
Jak dodał, zgodnie z propozycją złożoną koalicjantom, Solidarna Polska i Porozumienie mają otrzymać po jednym ministerstwie. Zaznaczył, że w ramach redukcji liczby resortów kilka tek starci również PiS.
Müller odniósł się też do słów byłego szefa MSZ Jacka Czaputowicza z niedawnego wywiadu dla "Rzeczpospolitej", że premier Mateusz Morawiecki "stał się stroną sporów" z ministrem sprawiedliwości i liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.
- W rządzie mamy różnicę zdań, one są naturalne, również pomiędzy koalicjantami. Obóz Zjednoczonej Prawicy ma różne skrzydła, my jesteśmy największą partią polityczną w tym obozie, a pan premier szefem rządu, w związku z tym ostatecznie decyduje również razem z kierownictwem politycznym Prawa i Sprawiedliwości o tym jakie są ostateczne decyzje - zaznaczył rzecznik rządu.
Przyznał, że "różnice zdań" są w obozie rządzącym. - To przecież widać, ale na koniec dnia musimy wspólne decyzje w jakim kierunku idziemy - zapewnił Müller.
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Ogromny żółw jaszczurowaty złapany pod Warszawą. To gatunek niebezpieczny dla ludzi
-
"W Pałacu Elizejskim trwa gorączka". Francja w ogniu protestów. Czy Macron zrezygnuje z reformy?
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
Tuchom. 21 godzin gaszono elektrycznego mercedesa. Strażacy użyli specjalnego kontenera
- Kaczyński "nie prowadzi zdrowego trybu życia". "Słabo się czuje". A "frakcje zaczynają wyłazić spod dywanu"
- Zła wiadomość dla Mateusza Morawieckiego. Słabe notowania rządu [SONDAŻ]
- Szokujące rekolekcje. Toruńska kuria opublikowała oświadczenie. A dla kuratorium nie ma tematu
- Senator Libicki przeprasza ofiary pedofilii za wpis na Twitterze. "Popełniłem błąd"
- Konfederacja wyrasta na trzecią siłę w polskiej polityce. "Otrząsnęła się z 'onucowego' wizerunku"