Prezydent: Walka z koronawirusem, którą do tej pory prowadzimy, jest skuteczna i to widać

Nowa strategia walki z koronawirusem, informacja nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii oraz obecna sytuacja na Białorusi będą tematami posiedzenia Rady Gabinetowej - zapowiedział, otwierając posiedzenie w piątek, prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Podczas spotkania przedstawione zostanie sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy.

Prezydent przypomniał, że szef MZ Adam Niedzielski w czwartek przedstawił nową strategię walki z koronawirusem. - Chciałem dzisiaj, żebyśmy porozmawiali bliżej na temat jej szczegółów, na temat przyszłych planów - podkreślił Duda. Jak zaznaczył, że przede wszystkim chciałby zapoznać się z informacją na temat tego jak będziemy działali w okresie jesienno-zimowym.

- Jest wielkim pytaniem, co będzie się działo z tym wirusem w tym okresie, na ile będzie on intensywniej działał. Na ile to zagrożenie związane z pandemią będzie wzmożone w tym czasie i jaki środki zaradcze tutaj podejmujemy - mówił prezydent.

Podkreślił też, że zwołał posiedzenie Rady także, by wysłuchać informacji nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii koronawirusa. - Była długa przerwa w zajęciach szkolnych, a teraz od 1 września dzieci i młodzież ruszają do szkół. Chciałem zapytać ministra edukacji narodowej jak wygląda sytuacja, jak minęły pierwsze dni w szkole, jakie są założenia planu, jakie scenariusze są przewidziane łącznie z tymi scenariuszami kryzysowymi - powiedział prezydent.

Wśród tematów posiedzenia wymienił kwestię realizacji programów społecznych w dobie pandemii, a także stan finansów publicznych w związku ze spadkiem PKB o 8 proc. i deficytem rzędu 110 mld zł.

Prezydent ocenił, że obecna walka z koronawirusem jest skuteczna, a społeczeństwo zachowuje się odpowiedzialnie mimo chwilowego "rozluźnienia" w okresie wakacyjnym. - Pytanie na jakim etapie mamy działania badawcze nad lekiem, szczepionką przeciwko koronawirusowi, bo to są te kwestie istotne i tylko w tym kontekście możemy mówić rzeczywiście o zniknięciu koronawirusa i zniknięciu całkowicie tego niebezpieczeństwa - zaznaczył Duda.

Fala migracyjna z Białorusi?

Jak dodał, tematem obrad będą także skutki ewentualnego zaostrzenia sytuacji politycznej na Białorusi i możliwe skutki dla Polski. "Krótko mówiąc fala migracyjna" - podkreślił. - W związku z powyższym jest pytanie, na ile jesteśmy przygotowani i na ile tego typu scenariusze bierzemy pod uwagę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie naszych służb, głównie Straży Granicznej, przejść granicznych i infrastruktury która jest z tym związana - powiedział Duda.

Podkreślił, że pytanie o rozwój sytuacji na Białorusi i oczekiwane scenariusze kieruje nie tylko do szefa MSWiA, ale także do ministra spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że formuła Rady Gabinetowej pozwoli jemu i premierowi na informacje niezbędne, by koordynować dalsze działania.

Prezydent wysoko ocenił dotychczasowe działania na rzecz przeciwdziałania pandemii koronawirusa. Podkreślił, że mimo wzrostu zachorowań dotychczas ani razu wbrew obawom nie doszło do tysiąca nowych zachorowań dziennie. - Jak widać te działania zaradcze, które są podejmowane, są podejmowane w sposób mądry i konsekwentny - powiedział. Według Dudy "szczególnie dobrze" zdziałał system podziału na powiaty w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-19.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie kwestie związane z koronawirusem były omawiane - jak co kilka dni - na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród tematów posiedzenia wymienił m.in. otwarcie szkół, potencjalne konsekwencje pandemii dla społeczeństwa.

DOSTĘP PREMIUM