CBA w stołecznym ratuszu. Chodzi o awarię kolektora w Czajce

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w czwartek kontrolę w Urzędzie m.st. Warszawy dotyczącą nadzoru władz stolicy nad funkcjonowaniem przesyłu ścieków przez Wisłę do oczyszczalni ścieków Czajka, który kolejny raz uległ awarii - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
Zobacz wideo

W czwartkowym komunikacie CBA zaznaczono, że działania Biura mają związek z tegoroczną awarią układu przesyłowego Czajki, w efekcie której ścieki, tak jak przed rokiem, są zrzucane do Wisły.

"Kontrolujący przyjrzą się w szczególności, jakie działania zaradcze, mające na celu uniknięcie katastrofy ekologicznej, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku po awarii kolektorów w Warszawskiej Oczyszczalni Ścieków Czajka, podjęły władze stolicy" - poinformowano.

Rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka napisała na Twitterze, że "spotkanie było wcześniej zapowiedziane przez służby". "Deklarujemy pełną współpracę i udostępniamy wszystkie niezbędne dokumenty" - zapewniła.

Awaria w Czajce

Na moście pontonowym łączącym stołeczne Bielany i Żoliborz układane są od czwartku rano wielkich rozmiarów rolki, po których będą wciągane dwie nitki tymczasowego rurociągu. W ciągu dwóch tygodni mają nimi popłynąć ścieki do oczyszczalni Czajka.

- Most pontonowy przeszedł pomyślnie próbę obciążeniową. Przez przeprawę przejechała ciężka maszyna firmy, która buduje rurociąg, a żołnierze sprawdzali elementy konstrukcyjne - wyjaśnił PAP ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, którego żołnierze zbudowali most.

Przeprawę ustawiło w środę wojsko nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W czwartek od rana pracownicy firmy budującej na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tymczasowy bypass, układają na moście wielkich rozmiarów rolki. To po nich będą wciągane z prawego brzegu Wisły rury kolektora. Według informacji ppłk. Kranza, ma to nastąpić w czwartek po południu.

Dwie skrajne nitki rurociągu ułożone są już nad brzegiem rzeki, kilkadziesiąt metrów od mostu pontonowego. Cały bypass nie jest jeszcze gotowy. Od kilku dni trwa zgrzewanie rur z tworzywa sztucznego. Obok przepompowni ścieków przy ul. Farysa, w miejscu, w którym zostanie podpięty tymczasowy kolektor, prowadzone są roboty inżynieryjne.

W środę po południu wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński wyraził przekonanie, że w ciągu dwóch tygodni zacznie się "tłoczenie" ścieków bypassem.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych zaczęli budowę przeprawy przez Wisłę. W akcję zaangażowanych było 200 żołnierzy. Most pontonowy połączył dwa brzegi Wisły w środę, ale saperzy pracują dalej. Muszą zabezpieczyć przeprawę. Nad jej utrzymaniem będzie czuwać 50 saperów.

Wojsko zakłada, że most będzie można użytkować do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą go utrzymać dłużej.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku, od tego czasu do Wisły zrzucono ponad 3 mln metrów sześciennych ścieków. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM