Struzik o podziale Mazowsza: Kuriozalny pomysł, mógł powstać tylko w głowach chorych z ambicji polityków

- Proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość podział Mazowsza to kuriozalny pomysł. Takie rozwiązanie byłoby jawnym złamaniem prawa - ocenił w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM marszałek województwa Adam Struzik.
Zobacz wideo

Co prawda partia rządząca nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, ale niewykluczone, że w najbliższych dniach do Sejmu może trafić projekt ustawy o podziale województwa. Według nieoficjalnych informacji nową stolicą Mazowsza miałby zostać Radom, a nowy marszałek urzędowałby w Siedlcach.

- Co pan na to? Takie rozwiązanie miałoby wejść już od stycznia 2021 r. - zapytała prowadząca audycję Karolina Lewicka. - Moim zdaniem to jakaś kuriozalna propozycja, która nie uwzględnia w ogóle polskiej konstytucji, realiów prawnych, terminów wyborczych, niczego właściwie. To coś, co mogło powstać tylko w głowach chorych z ambicji polityków - odpowiedział Adam Struzik.

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

Według marszałka podział Mazowsza w tak krótkim czasie nie jest możliwy.

- Przecież to wspólnota 5 400 000 obywateli, to jest określony budżet, ponad 3,5 mld zł, ponad 160 instytucji. Jak sobie dziś to pomysłodawcy wyobrażają? Że w jedną czy dwie noce przeforsują w Sejmie taki podział województwa, który jest jawnie niezgodny z prawem - denerwował się gość TOK FM.

Przeciwko podziałowi województwa protestuje też część mazowieckich samorządów, które zwracają uwagę, że wydzielenie zamożnego województwa warszawskiego z ościennymi powiatami doprowadziłoby m.in. do finansowej zapaści całego regionu.

DOSTĘP PREMIUM