Terlecki o powrocie Jarosława Gowina do rządu: Umiarkowanie się cieszę

- Trzeba znać swoje miejsce w szeregu - powiedział w piątek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o postawę lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro w negocjacjach o rekonstrukcji rządu. Przyznał, że "umiarkowanie" cieszy go powrót do rządu prezesa Porozumienia Jarosława Gowina.
Zobacz wideo

W piątek "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sierpniu z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ws. ewentualnej koalicji. Dziennik spekuluje, że premier chciałby poszerzyć koalicję o ludowców i pozbyć się Solidarnej Polski. Jak podaje "GW", podczas sierpniowego spotkania Morawieckiego z Kosiniakiem-Kamyszem miała paść oferta koalicji w sejmikach wojewódzkich, propozycja stanowiska szefa resortu rolnictwa dla posła (PSL-Kukiz15) Jarosława Sachajki i rezygnacja z podziału Mazowsza. Prezes PSL i Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) zaprzeczają, że dochodziło do spotkań polityków PiS i PSL ws. ewentualnej koalicji.

Ryszard Terlecki, pytany w piątek rano przez dziennikarzy w Sejmie, "jak idzie kuszenie PSL-u", odparł: "Nie, no jakiego PSL-u. My rozmawiamy z naszymi koalicjantami dwoma, małymi". - Staramy się doprowadzić do jakiejś ugody, porozumienia - dodał. Dopytywany, czy wynika z tego, że "PSL nie jest brany pod uwagę", zapewniał, że nie.

Terlecki o Gowinie: Mieliśmy przykry epizod

Pytany, czy cieszy się, że lider Porozumienia Jarosław Gowin wraca do rządu, przyznał, że "umiarkowanie". - Mieliśmy przykry epizod wiosną, mam nadzieję, że się nie powtórzy - oświadczył Terlecki.

Odpowiadając na pytania o postawę negocjacyjną lidera Solidarnej Polski Zbigniew Ziobry i "grę" SP, "która próbuje się wybić na rolę jakiegoś lidera w Zjednoczonej Prawicy", szef klubu PiS powiedział: "Trzeba znać swoje miejsce w szeregu. Wydaje mi się że, takiej możliwości nie ma, przynajmniej przez najbliższe lata".

Dopytywany, czy "radziłby teraz trochę stonować Zbigniewowi Ziobrze", powiedział: "W ogóle naszym koalicjantom (radziłbym), żeby poważnie podeszli do perspektywy trzech lat wspólnych rządów Zjednoczonej Prawicy".

Rozmowy koalicyjne trwają

Pytany, jak długo mogą potrwać negocjacje, powiedział: "Myślę, że jeszcze chwilę potrwa, jest dużo rzeczy do uzgodnienia".

Po czwartkowej rundzie kolejnych rozmów koalicjantów Zjednoczonej Prawicy, Terlecki powiedział, że "można odnieść wrażenie, że zbliżamy się do jakiegoś optymistycznego zakończenia". - Następna tura rozmów w przyszłym tygodniu, pewnie we wtorek - dodał.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do rozmów koalicyjnych, przyznał, że one trwają i są to "oczywiście rozmowy skomplikowane". - Ale jestem głęboko przekonany, że przyniosą właściwe efekty i że te zmiany, które planujemy zostaną przeprowadzone - podkreślił.

Na początku sierpnia Kaczyński zapowiedział w rozmowie z PAP, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.

W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego jest 20 ministerstw. Każdy z koalicjantów PiS ma po dwa resorty. Solidarna Polska kieruje resortami sprawiedliwości i środowiska, a Porozumienie - resortem rozwoju oraz szkolnictwa wyższego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM