Kukiz'15 w koalicji z PiS? Oferty jeszcze nie było, ale poseł Sachajko już przedstawia listę warunków

- Do kogoś trzeba mieć zaufanie. Jeśli chce się mieć wpływ na rzeczywistość, na to, co się dzieje, trzeba rozmawiać z rządzącymi. Jeżeli chce się jakiejś zmiany, to trzeba rozmawiać - Jarosław Sachajko z Kukiz'15 w TOK FM mówił o rozmowach z PiS na temat koalicji.
Zobacz wideo

- Powinniśmy wejść w koalicję z PiS, żeby zmieniać rzeczywistość – Jarosław Sachajko z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 oświadczył dziś w porannym wywiadzie dla RMF FM, który odbił się szerokim echem. 

Poseł Sachajko był gościem Karoliny Lewickiej w "Wywiadzie politycznym". Dziennikarka TOK FM dopytywała go, czy była oferta koalicji ze strony Prawa i Sprawiedliwości. 

- Żadnej oferty nie było. Chcemy ponosić współodpowiedzialność za Polskę - stwierdził jej gość. 

- Często jak polityk tak mówi, to chodzi o nagą władzę i stanowiska - stwierdziła Karolina Lewicka

Na to Sachajko odparł, że zaprasza ją do Kukiz'15, bo u nich wygląda to zupełnie inaczej.

Podcast jest zablokowany? Za 5 złotych odblokujesz wszystkie!

Prowadząca audycję dopytywała jednak, czy ugrupowanie rozważa koalicję ze Zjednoczoną Prawicą.

- Rozważamy koalicję ze Zjednoczoną Prawicę i z każdym, kto będzie realizował dobre rzeczy dla Polski - dyplomatycznie odpowiadał Sachajko. Lewicka zauważyła, że obecnie "realizację może zapewnić tylko Zjednoczona Prawica, bo ona rządzi".

- Oczywiście. Możemy liczyć, że za trzy lata wygramy wybory, ale to jest tylko liczenie. Nie chcemy tylko krytykować, ale wziąć też odpowiedzialność za Polskę - przekonywał poseł Kukiz'15. I dodał, że: - Mam nadzieję, że jeśli PiS zauważy swoje błędy, to będzie chciało realizować postulaty Koalicji Polskiej. 

Lewicka dopytywała go jeszcze, czy będzie ministrem rolnictwa w nowym rządzie. Sachajko odrzekł, że "o to trzeba spytać na Nowogrodzkiej, słyszałem trzy nazwiska, nawet ministra Gróbarczyka".

Wymienił też warunki, które PiS musiałby zrealizować, żeby ugrupowanie Kukiz'15 dołączyło do Zjednoczonej Prawicy: poparcie dla ustawy antysitwowej, ustawy antykorupcyjnej, ustawy kompetencyjnej, całego obywatelskiego programu rolnego Kukiz'15, wprowadzenia dnia referendalnego oraz sędziów pokoju. 

- Ma pan zaufanie do PiS, że dotrzymają słowa, jeśli obiecają realizować te ustawy? - chciała wiedzieć jeszcze Karolina Lewicka. 

- Do kogoś trzeba mieć zaufanie. Jeśli chce się mieć wpływ na rzeczywistość, na to, co się dzieje, trzeba rozmawiać z rządzącymi. Jeżeli chce się jakiejś zmiany, to trzeba rozmawiać - stwierdził poseł. 

DOSTĘP PREMIUM