Marek Sawicki: PiS stosuje wobec nas politykę agrarną: zakopać do ziemi i wykończyć

- Jeśli Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko zdecydowali, że trzeba zmieniać Polskę z Jarosławem Kaczyńskim i z PiS, to oczywiście my nie będziemy ich trzymać na siłę - mówił w Poranku TOK FM Marek Sawicki. Poseł zadeklarował z kolei, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest otwarte na współpracę z Szymonem Hołownią.
Zobacz wideo

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że rozmawiał z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. "Rzeczywiście jest trochę inny niż niektórzy politycy PSL, z którymi zdarzało nam się rozmawiać w okresie ostatnich 30 lat, ale generalnie rzecz biorąc, to człowiek, który wydaje się stać jednoznacznie po drugiej stronie" - mówił prezes PiS. Wcześniej politycy PSL zapewniali, że rozmowy koalicyjne z partią rządzącą nie miały miejsca. W Poranku TOK FM Marek Sawicki podtrzymywał to stanowisko.

- A czy Jarosław Kaczyński w tym wywiadzie powiedział, kiedy rozmawiał z prezesem Kosiniakiem-Kamyszem i o czym? (…) Bo to, że prezes Kosiniak-Kamysz rozmawiał ze wszystkimi i nie odmawiał na żadne zaproszenia pana prezydenta, pana prezesa, pana premiera, to jest faktem. Natomiast ja rozmawiałem wczoraj z prezesem Kosiniakiem-Kamyszem i nie było rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim o koalicji - zarzekał się poseł PSL. - Przy jakiejś okazji może się widzieli i rozmawiali, ale rozmawiać można o wszystkim. Nie dotyczyło to kwestii koalicji - dodał.

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

Redaktor Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że od niektórych posłów Koalicji Polskiej można usłyszeć sugestie, że jeśli chce się zmieniać rzeczywistość - warto nawiązać współpracę z PiS. Jak dodała, mówi tak m.in. poseł Jarosław Sachajko czy Paweł Kukiz. Gość TOK FM zaznaczał, że obaj wskazani politycy są w ruchu Kukiz'15, a nie w Polskim Stronnictwie Ludowym. - My w Koalicji Polskiej szanujemy własną podmiotowość. Jeśli Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko zdecydowali, że trzeba zmieniać Polskę z Jarosławem Kaczyńskim i z PiS, to oczywiście my nie będziemy ich trzymać na siłę i nie będziemy tego bronić. To jest ich swobodny wybór. Natomiast PSL nie wybiera się na współpracę i rządzenie z PiS - podkreślił Sawicki.

Koalicja PiS z PSL? "Nie umawiamy się na randkę z modliszką"

Prowadząca audycję wskazała jednak, że jej rozmówca w przeszłości też przychylnie wypowiadał się o takim mariażu i jest postrzegany jako członek tej frakcji ludowców, która koalicję z PiS jest w stanie rozpatrywać. - Wielokrotnie mówiłem, że nie umawiamy się na randkę z modliszką. My wiemy, jaka jest relacja z PiS w stosunku do PSL. Oni prowadzą wobec nas politykę agrarną: zakopać do ziemi i wykończyć - stwierdził były minister. Przypomniał słowa Beaty Mazurek (dziś europosłanki PiS) sprzed dwóch lat, która na jednej z konferencji prasowych wskazała, że "PSL trzeba wyeliminować z życia publicznego". - Więc nie będziemy szli na współpracę z tymi, którzy generalnie chcą nas wyeliminować. Pamiętamy, jak skończyła Samoobrona i Liga Polskich Rodzin na współpracy z PiS. My jesteśmy o wiele bardziej doświadczeni - przekonywał gość TOK FM.

PSL będzie współpracował z Hołownią?

Na koniec dziennikarka pytała także o współpracę ludowców z Szymonem Hołownią. Sawicki przyznał, że "jakieś sygnały i wstępne rozmowy są". - Sugerujemy, że możemy się porozumieć z Szymonem Hołownią na gruncie programowym tak, jak budowaliśmy i budujemy Koalicję Polską, więc jeśli znajdziemy wspólne elementy programowe, możemy być rzecznikami tych elementów programowych Hołowni w parlamencie - powiedział wiceprzewodniczący Koalicji Polskiej.

W Poranku TOK FM Dominika Wielowieyska pytała Marka Sawickiego także o stanowisko wobec propozycji PiS dotyczącej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra czy zakaz uboju rytualnego) - posłuchaj całej rozmowy!

DOSTĘP PREMIUM