Marek Jurek kandydatem na nowego RPO? "Urząd ten przez lata był zdominowany przez agresywną retorykę lewicy"

- Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich przez całe lata był zdominowany przez agresywną retorykę lewicy - mówił w TOK FM Marek Jurek. Były marszałek Sejmu przyznał, że ma żal m.in. do prof. Ewy Łętowskiej. Krytycznie ocenił też pewne działania Adama Bodnara. Czy Jurek chciałby zostać nowym RPO?
Zobacz wideo

Choć kadencja Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich dobiegła końca 9 września, to wciąż nie wiadomo, kto będzie jego następcą. Wśród osób, które mogłyby objąć stanowisko RPO grupa prawicowych dziennikarzy i ekspertów - z Tomaszem Terlikowskim i Piotrem Trudnowskim na czele - zaproponowała byłego marszałka Sejmu Marka Jurka.

- Ale kandydatem jest ten, kto jest wskazany przez marszałka Sejmu lub spory klub poselski (…) albo ktoś, kto prowadzi starania w tym zakresie. Ja nie rozmawiałem ani z żadnym klubem politycznym, ani w ogóle z politykami w tej sprawie - powiedział Jurek w Poranku Radia TOK FM. - Natomiast biorąc pod uwagę, że generalnie uważam ten urząd i tę problematykę za bardzo ważną, to bardzo się cieszę i jest to dla mnie cenne, że grono ludzi, których sam cenię, uznało, że mój głos w tych sprawach może być ważny (...) Wszystkim tym państwu, którzy takie poparcie wyrażali serdecznie dziękuję - dodał w rozmowie z Janem Wróblem.

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

Marek Jurek o RPO "urząd zdominowany przez agresywną retorykę lewicy"

Były marszałek Sejmu dość krytycznie wypowiadał się na temat obecnego i byłych RPO. Zdaniem Jurka urząd ten "przez całe lata był zdominowany przez agresywną retorykę lewicy". - Mam ogromny żal do tego, w jaki sposób na przykład pani profesor [Ewa] Łętowska mówiła o prawie do ochrony życia. Niech pan sięgnie do jej wywiadu z Cezarym Michalskim. Zobaczy pan, w jaki sposób człowiek, który uchodzi za autorytet w dziedzinie praw obywatelskich, może o tych sprawach mówić - opisywał gość TOK FM. 

Jeśli chodzi o Adama Bodnara - tu również Jurek przyznał, że "bardzo krytycznie ocenia jego rolę", na przykład przy okazji organizowania w szkołach tzw. tęczowych piątków czy - szerzej - wobec jego stosunku do praw rodziców. 

- Jeśli rodzice popierają "tęczowy piątek", to on się powinien odbyć w szkole - zauważył Jan Wróbel. - Problem polega na tym, że pan Adam Bodnar wyrażał zaniepokojenie tym, kiedy rodzice tego nie popierali - odparł Marek Jurek.

Kiedy nowy Rzecznik Praw Obywatelskich?

Do momentu objęcia urzędu przez Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązki te dalej pełnić będzie Adam Bodnar. Jeśli chodzi o jego następcę lub następczynie - termin zgłaszania kandydatów minął 10 sierpnia. Jedyną kandydatką jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, popierana przez 700 organizacji pozarządowych (zresztą współpracowniczka Bodnara). Prawo i Sprawiedliwość nie wysunęło żadnego swojego kandydata.

Lewica zaapelowała, by nowy RPO został wybrany już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (jeszcze w tym tygodniu). - Przeciąganie linii wewnątrz Zjednoczonej Prawicy nie może wstrzymywać wyboru nowego rzecznika - stwierdził wiceszef klubu Krzysztof Śmiszek. Jednak zdaniem posła PiS Marka Asta, pośpiech w tej sprawie nie jest uzasadniony. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM