Zakaz uboju rytualnego znika z "piątki Kaczyńskiego". Chaos na komisji. "Nawet ksero się zepsuło"

Sejmowa komisja rolnictwa poparła rano kilka poprawek do projektu Prawa i Sprawiedliwości o ochronie zwierząt. Najważniejsza dotyczy utrzymania dotychczasowych zasad dotyczących uboju rytualnego. Pierwotnie nowelizacja, nazywana "piątką Kaczyńskiego", zawierała zakaz uboju rytualnego.
Zobacz wideo

Sejmowa komisja pracowała nad nowelizacją do rana. Nocnemu posiedzeniu towarzyszyło potężne zamieszanie, na salę chcieli wedrzeć się rolnicy, a organizacji pozarządowych nie dopuszczano do głosu. Przeciwnicy ustawy podkreślali, że część posłów nie wiedziała nawet, nad jakimi poprawkami głosuje.

"Nawet ksero się zepsuło"

O chaosie podczas obrad komisji opowiadał w TOK FM poseł KO Dariusz Joński. - Nie było czasu wysłuchać merytorycznych propozycji. Komisja obradowała 11 godzin, a powinna kilka dni. Wyglądało to tak, że posłowie PiS chcą przegłosować ustawę za wszelką cenę i jak najszybciej - relacjonował w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Joński narzekał też na sposób prowadzenia obrad przez polityków PiS. - Nie radzili sobie. Wielokrotnie zdarzało się, że głosowaliśmy po dwa razy tą samą poprawkę. Na sali panował nieprawdopodobny chaos. Pytanie, co w ogóle zostanie z "piątki Kaczyńskiego", bo jego posłowie, gdy on sam spał, zmieniali ten projekt. Dlatego czekamy na pełne sprawozdanie z obrad komisji, bo w pewnym momencie przestaliśmy nawet dostawać poprawki PiS, bo... ksero się zepsuło - mówił poseł.

Joński ubolewał też, że odrzucono jego poprawkę, która miała zakazać pracy koni na drodze do Morskiego Oka. - Jeden z polityków PiS stwierdził, że był kilka razy w Zakopanem i widział tylko koniec w dobrej kondycji. To samo Tatrzański Parki Narodowy. To wszystko wygląda jak zasłona dymna, żeby przykryć bałagan i kłótnie w łonie koalicji - wskazywał polityk opozycji. 

Ubój rytualny zostaje

Obrady skończyły się wprowadzeniem kilku zmian. Najważniejsza dotyczy uboju rytualnego. Wykreślono punkt, który przewidywał wprowadzenie nowych rozwiązań ograniczających możliwość uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Poprawkę taką zgłosił poseł Michał Urbaniak z koła Konfederacji. Poparło ją większość posłów komisji z PiS i Konfederacji.

Ostatecznie komisja poparła projekt głosami 17 posłów, przy sprzeciwie sześciu posłów.

Projektem przepisów, w których przeforsowanie zaangażował się osobiście prezes PiS, Jarosław Kaczyński, Sejm ma zająć się jeszcze dziś. 

DOSTĘP PREMIUM