Kaczyński spotka się z Morawieckim, potem jedzie na Wawel. RMF: W Krakowie zapadną ostateczne decyzje

Jarosław Kaczyński ma dziś rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim o dalszym funkcjonowaniu rządu w sytuacji sporu między koalicjantami. Najważniejsze decyzje prezes PiS ma jednak podjąć nieco później - podaje RMF FM.
Zobacz wideo

Według nieoficjalnych informacji, rozmowa Kaczyńskiego z premierem ma dotyczyć m.in. perspektywy utworzenia rządu mniejszościowego oraz ewentualnej dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Ziobro naraził się Kaczyńskiemu, odmawiając poparcia dla projektu nowelizacji prawa o ochronie zwierząt, który złożył w Sejmie PiS.

Po spotkaniu z Morawieckim Kaczyński ma jechać do Krakowa, by odwiedzić grób Lecha i Marii Kaczyńskich w miesięcznicę ich pogrzebu - podaje RMF FM. "Po tym - w krakowskiej siedzibie PiS-u przy ulicy Retoryka - odbędzie się nieoficjalna ważna narada w gronie najbliższych współpracowników prezesa (...). To tam zapadną pierwsze najważniejsze decyzje w sprawie prawdopodobnego funkcjonowania rządu bez koalicjantów" - nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, Patryk Michalski.

Dlaczego w koalicji jest rozłam?

Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy zostały zwieszone w związku z sytuacją w Sejmie. Jeśli nasi koalicjanci poskromią oczekiwania i zastosują się do decyzji kierownictwa ZP, to będzie można do nich wrócić - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Kością niezgody okazał się projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, m.in. kwestia uboju rytualnego. Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia byli przeciwni temu, by zakazać w Polsce uboju rytualnego. Argumentowali, że mięso ze zwierząt zabijanych w taki sposób to ważna gałąź eksportu.

Ustawę ostatecznie poparło 176 posłów klubu PiS, w tym m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS. Sejm uchwalił nowelę głosami 356 posłów. 

Przed głosowaniem Terlecki zapowiadał, że każdemu członkowi klubu PiS, który zagłosuje niezgodnie z rekomendacją klubu ws. projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt, będą groziły konsekwencje, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii i utratą stanowisk i funkcji.

14 członków partii, którzy nie podporządkowali się dyscyplinie, zostało zawieszonych w piątek. Wśród ukaranych są Jan Krzysztof Ardanowski i Henryk Kowalczyk.

DOSTĘP PREMIUM