Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Rząd mniejszościowy? Przyspieszone wybory? Decyzja jutro

Rząd mniejszościowy albo przyspieszone wybory - to najbardziej prawdopodobne scenariusze, jeśli ugrupowaniom tworzącym Zjednoczoną Prawicę nie uda się dojść do porozumienia.
Zobacz wideo

Dla Prawa i Sprawiedliwości kwestia koalicji jest na razie rozstrzygnięta - póki co - jak mówią - nie istnieje. Ale ewentualną decyzję o zakończeniu współpracy z Solidarną Polską i Porozumieniem - kierownictwo partii Jarosława Kaczyńskiego ma podjąć jutro.

Formalnie koalicja trwa, bo żaden z sojuszniczych ministrów nie został wyrzucony z rządu, a koalicjanci złagodzili swój ton i chcą powrotu do negocjacyjnego stołu. Szczególnie politycy Solidarnej Polski coraz głośniej deklarują lojalność wobec Zjednoczonej Prawicy i robią to tym częściej, im częściej Prawo i Sprawiedliwość mówi o dymisji Zbigniewa Ziobry. 

Politycy PiS-u mają też żal do środowiska Solidarnej Polski, że politycy związani z ministrem sprawiedliwości zbyt łatwo otrzymują awanse, a następnie jak mówią w kierownictwie partii - buńczucznie się nadymają. 

O przyszłości koalicji kierownictwo PiS-u ma zdecydować już jutro. A ustawa o ochronie praw zwierząt ma nie być przyczyną konfliktu, a jedynie skatalizowała wcześniejsze emocje. 

DOSTĘP PREMIUM