Kto może zastąpić Zbigniewa Ziobrę? "Najpoważniejszym kandydatem będzie Przemysław Czarnek"

Po godz. 13 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Kandydatem, który ma być brany pod uwagę, jako nowy szef ministerstwa, jest były wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Zobacz wideo

- Decyzja czy dojdzie do dymisji Zbigniewa Ziobry zapadnie podczas poniedziałkowego spotkania kierownictwa naszej partii. Na ten moment szanse są 50 na 50 - mówił PAP jeden ze współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Jeśli kierownictwo zdecyduje o usunięciu Ziobry z rządu, a jego partii ze Zjednoczonej Prawicy, wtedy najpoważniejszym kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości będzie Przemysław Czarnek - dodał polityk PiS.

Według rozmówców "Dziennika Gazety Prawnej" kandydatką braną pod uwagę na urząd nowego ministra sprawiedliwości może być też Małgorzata Wassermann

Kierownictwo PiS prawdopodobnie dziś (poniedziałek 21 września) zajmie się też kwestią dalszego sprawowania funkcji ministra rolnictwa przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Był on jednym z posłów PiS, którzy wyłamali się z partyjnej dyscypliny podczas głosowania. Ardanowski znalazł się w gronie 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w piątek decyzją lidera partii Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka PiS. 

Kim jest Przemysław Czarnek?

Przemysław Czarnek - dziś poseł PiS, a wcześniej wojewoda lubelski - znany jest ze swoich skrajnych wypowiedzi. To on - w kontekście społeczności LGBT - mówił m.in. o "wynaturzeniach" i "dewiacjach", za co miał proces karny. To on w czasie ostatniej kampanii wyborczej w jednym z wywiadów, wypowiadając się o społeczności LGBT, powiedział m.in., że "ci ludzie nie są równi ludziom normalnym". To on również prawa człowieka nazwał "idiotyzmami", a wypowiadając się o środowisku osób LGBT - nagminnie używał (i używa) sformułowania "ideologia LGBT".

Problemy Zjednoczonej Prawicy

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM