"Czy jest pan spakowany?" Wiceminister od Ziobry zapewnił, że koalicja istnieje i wskazał, kto byłby lepszym premierem niż Morawiecki

Wiceminister środowiska Jacek Ozdoba przekonywał w TOK FM, że koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia cały czas istnieje. Pytany o to, czy Jarosław Kaczyński wyrzuci Zbigniewa Ziobrę, opowiadał o lojalności i sukcesach Ziobry i SP. - Solidarna Polska jest silną partią, która ma silnych liderów, bo to jest minister Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki, Beata Kempa. To są osoby, które na prawicy są symbolem - zachwalał wiceminister.
Zobacz wideo

Około 13 ma się zacząć spotkanie dotyczące przyszłość Zjednoczonej Prawicy. Od czwartku politycy PiS powtarzają, że de facto koalicji już nie ma - z powodu postawy Solidarnej Polski i Porozumienia ws. przepisów dotyczących bezkarności urzędniczej i ochrony zwierząt.

- Czy jest pan już spakowany? - tak Dominika Wielowieyska rozpoczęła rozmowę z wiceministrem środowiska Jackiem Ozdobą. - Pani redaktor, polityka uczy tego, że zawsze trzeba być gotowym na różne chwile, ale nie (nie jest spakowany - red.).  Stan faktyczny jest taki, że koalicja jest. Choć widać, że jest dużo emocji i jest różnica zdań - mówił polityk Solidarnej Polski.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Czy Kaczyński wyrzuci Ziobrę z rządu?

Ozdoba wielokrotnie powtórzył, że Solidarna Polska przez lata współpracy z PiS dowiodła swojej lojalności oraz pokazała dobrą pracę. - To ugrupowanie, które wnosi dużo wartości, reformuje państwo - wyliczał. - Solidarna Polska silną partią, która ma silnych liderów, bo to jest minister Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki, Beata Kempa to są osoby, które w polityce - na prawicy znaczą naprawdę wiele - są symbolem - ocenił.

Na pytanie, który scenariusz jest dzisiaj bardziej prawdopodobny: wyrzucenie Solidarnej Polski z koalicji  czy jednak zgoda, gość Poranka Radia TOK FM odparł, że "jest optymistą". - Uważam, że każdy, kto obserwuje Solidarną Polskę, lojalne ugrupowanie i każdy, kto obserwuje działalność ministra-prokuratora generalnego wie, że od 2015 roku sukcesy Zjednoczonej Prawicy nie byłyby możliwe, gdyby nie polityka Zbigniewa Ziobry i jego ugrupowania. Udowodniliśmy na wielu płaszczyznach, od przestępczości dotyczącej podatku VAT, po aferę reprywatyzacyjną w Warszawie - zaczął. 

- Liczy pan, że Jarosław Kaczyński ustąpi, tak? - przerwała Ozdobie Dominika Wielowieyska. - Liczę na to, że racjonalne podejście do prawicy i że decyzja Polaków z wyborów w 2015 i 2019 roku zostanie uszanowana, ale na pewnych warunkach. My nie możemy się zgodzić na przepisy, które w naszej ocenie byłby po prostu złe dla polskiego porządku prawnego - odpowiedział.

- Dziś działanie dziś przeciwko Zjednoczonej Prawicy to świadectwo tego, że dajmy szansę na dojście do władzy PO - dodał polityk Solidarnej Polski.

Co zrobi Solidarna Polska? Wielowieyska pyta o Konfederację

Wielowieyska dopytywała, czy według wiceministra Ozdoby, Mateusz Morawiecki jest dobrym premierem. - Uważam, że są osoby, które lepiej by tę funkcję pełniły jak np. Jarosław Kaczyński, który jest doświadczonym politykiem i wielokrotnie pokazał, że jest mężem stanu, który potrafi dobrze rządzić Polską - odpowiedział polityk Solidarnej Polski.

Najnowsze sondaże pokazują jednak, że jeśli Solidarna Polska zostanie usunięta z koalicji, nie będzie mieć wówczas szans na wejście do Sejmu w przyspieszonych wyborach. Gość TOK FM nie chciał jednak powiedzieć, czy jego partia jest gotowa na utworzenie koalicji z Konfederacją. - To jest oczywiście pytanie po to, żeby w poniedziałek pojawiła się sensacyjna wiadomość, więc pozwoli pani, że nie będę w tym wypadku, w tych emocjach, odpowiadał (...)  Nam zależy na tym, żebyśmy spokojnie, merytorycznie rozmawiali o przyszłości Polski też - stwierdził Jacek Ozdoba.

TOK FM PREMIUM