Konferencja zwołana o zarzutach ws. afery GetBack, a Zbigniew Ziobro najwięcej mówił o Nowaku i Tusku

- Nie ma tu miejsca na politykę, jest tu miejsce dla czynności procesowych i śledztw - mówił na konferencji prasowej w prokuraturze Zbigniew Ziobro. Minister przedstawił aktualne informacje w sprawie afery GetBack, ale nie odmówił sobie wielu komentarzy dotyczących sprawy... Sławomira Nowaka.
Zobacz wideo

- Prokuratura Regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów Leszkowi Cz. o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln zł – poinformował na konferencji prasowej prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Mówił też o „państwie teoretycznym i prokuraturze działającej teoretycznie w okresie rządów Donalda Tuska i PO”.  -  Porównajcie państwo czas, w którym prokuratura podejmowała działanie w sprawie Amber Gold a GetBack – apelował Ziobro.

Podkreślił przy tym, że jeśli sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu Leszka Cz., zostanie wydany za nim list gończy. - Ta afera pokazuje, że nie może być tak, że osoby niezwykle wpływowe, osoby bardzo majętne mogą czuć się bezkarne, wtedy, kiedy dopuszczają na przestępstw, zwłaszcza na wielką skalę, w stosunku do bardzo wielu Polaków. Prokuratura, którą kieruję, zawsze będzie w sposób pryncypialny kierować się właśnie takimi zasadami - wobec każdego - zapewnił minister sprawiedliwości.

W zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia aresztowanego dla Leszka Czarneckiego. Wniosek skierowała Prokuratura Regionalna w Warszawie, która prowadzi śledztwo ws. afery GetBack.

Leszek Cz. to były szef GetBack, a także były prezes Getin Holdingu i Getin Noble Banku oraz jeden z twórców Idea Banku. Obecnie jest przewodniczącym ich rad nadzorczych i bezpośrednio lub poprzez inne spółki ich głównym akcjonariuszem.

"Tusk będzie się musiał zmierzyć z dowodami"

Zbigniew Ziobro szybko skończył wątek dotyczący afery GetBack i zaczął chwalić się działaniami prokuratorów, które doprowadziły do zatrzymania byłego ministra - Sławomira Nowaka. Rzecz jasna, by ponownie przywołać osobę Donalda Tuska. 

- Smutne to, ale prawdziwe, że tak wysoko oceniani współpracownicy Tuska powodują tak ogromny wstyd dla Polski, który będzie związany z ujawnianiem kolejnych materiałów dowodowych - podkreślił Ziobro. - Udało się przekonać jednego z kluczowych świadków mających wiedzę o działalności Sławomira N. do współpracy z prokuraturą - kontynuował.

- Pan Sławomir Nowak, który miał nieść na Ukrainę polską pomoc, polskie wsparcie, też i pokazywać europejskie standardy w obszarze moralności i etyki w życiu publicznym, pokazał coś zgoła niestety innego. Niestety nie możemy być dumni z wkładu ministra Nowaka w budowanie nie tylko dróg i autostrad, ale też i standardów etyki elementarnej uczciwości w życiu publicznym - mówił minister-prokurator generalny.

"Potrzebny był dzisiaj rano Zbyszkowi ktoś kogo można aresztować, najlepiej za pośrednictwem mediów to się znalazł. Nie jeden. Stu się znajdzie jak Zbyszek będzie potrzebował. Chory człowiek" - skomentował na Twitterze Sławomir Nitras.

"To jednak dość obrzydliwe, że będący na wylocie Ziobro przypomina, że możecie przydać w walce z Tuskiem" - oceniła na Twitterze blogerka Kataryna.

TOK FM PREMIUM