Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Te podcasty tłumaczą kryzys w rządzie

Rozpadnie się czy przetrwa? Co, jeżeli się nie dogadają? Polecamy podcasty o przyczynach kryzysu w rządzie i jego możliwych skutkach.
Zobacz wideo

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy to największy kryzys koalicji od początku jej rządów. Koalicjantów poróżniły m.in. przepisy o ochronie zwierząt, zwane "piątką Kaczyńskiego" oraz regulacje gwarantujące urzędnikom bezkarność za decyzje podejmowane w czasie pandemii koronawirusa. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w tle cały czas jest rekonstrukcja i podział stanowisk w rządzie, a także konflikt o władzę po Jarosławie Kaczyńskim. Co dokładnie się wydarzyło i jakie będą tego konsekwencje?

Wiceminister środowiska Jacek Ozdoba przekonywał w TOK FM, że koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia cały czas istnieje. Pytany o to, czy Jarosław Kaczyński wyrzuci Zbigniewa Ziobrę, opowiadał o lojalności i sukcesach Ziobry i SP. - Solidarna Polska jest silną partią, która ma silnych liderów, bo to jest minister Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki, Beata Kempa. To są osoby, które na prawicy są symbolem - zachwalał.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Projekty ustaw czy arytmetyka sejmowa? O napięciach w Zjednoczonej Prawicy mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

O scenariuszach rekonstrukcji rządu i Zjednoczonej Prawicy dyskutowali Dominika Długosz z "Newsweek Polska", Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" i Dominika Wielowieyska.

O sytuacji politycznej w Zjednoczonej Prawicy mówił też prof. Tomasz Słomka z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, jakie mogą być dalsze losy koalicji rządzącej rozmawiali też goście Daniela Passenta - Prof. Karolina Wigura i Jacek Nizinkiewicz.

O wojnie jaka przestała toczyć się za zamkniętymi drzwiami, a zaczęła być jawna i prowadzona w mediach pomiędzy koalicjantami obozu rządzącego rozmawiamy z byłym premierem, Włodzimierzem Cimoszewiczem.

A może koalicja przetrwa? Tego nie wykluczał prof. Aleksander Smolar - politolog z Fundacji Batorego.

TOK FM PREMIUM