Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą sędziego Igora Tulei. Chodzi o jego dyscyplinarki
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi, że sędzia Igor Tuleya złożył skargę w związku z postępowaniami dyscyplinarnymi przeciwko niemu. Trybunał przekazał, że zajmie się tą sprawą. Zwrócił też uwagę, że w 2018 roku przeciwko sędziemu Tulei, który orzekał w kilku dużych sprawach, cieszących się zainteresowaniem opinii publicznej, wszczęto aż siedem postępowań dyscyplinarnych.
W swojej skardze sędzia Igor Tuleya dowodził, że postępowania dyscyplinarne podważały jego reputację jako sędziego i naruszały jego dobre imię. Dotyczyły głównie uwag, które sędzia wygłaszał publicznie lub pytań dotyczących jego udziału w publicznych spotkaniach.
Skarga została wniesiona do europejskiego Trybunału w kwietniu ubiegłego roku. Tuleya powołał się w niej na artykuł 8. Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Fakt, że Europejski Trybunał zakomunikował rządowi, że zajmie się sprawą skargi sędziego nie przesądza, jaki będzie wyrok. Oznacza to jednak, że trybunał uznał argumenty sędziego za ważne i zasadne, nad którymi należy się pochylić.
Kim jest Igor Tuleya?
Igor Tuleya jest jednym z tych sędziów, którzy są na celowniku obecnej władzy. W jednej ze spraw ma m.in. zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Sprawa dotyczy procesu z 18 grudnia 2017 r. - sędzia Tuleya rozpoznawał zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie "słynnych" obrad sejmu w sali kolumnowej. Zezwolił dziennikarzom na rejestrację tego posiedzenia. Prokuratura uznała, że doszło do ujawnienia osobom nieupoważnionym informacji z postępowania przygotowawczego. Sąd Najwyższy oddalił wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu, ale prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję. Sprawą zażalenia Izba Dyscyplinarna ma się zająć 5 października.
Tymczasem we wtorek, 22 września o 9:00 przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości odbędzie się rozprawa dotycząca pytania prejudycjalnego w sprawie statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz będą reprezentować sędziego Waldemara Żurka.
DOSTĘP PREMIUM
- Jerzy Skolimowski o nominacji do Oscara dla "IO": Cieszę się, ale jestem na przegranej pozycji
- "Radek poszedł trochę za daleko. Musi uważać na robienie skrótów myślowych"
- Hospicjum to szansa
- Szkoła bez religii? "Wody w usta nabierać nie będziemy. Koniec z finansowaniem Kościoła z publicznych pieniędzy"
- "Ktoś może popełnić samobójstwo". Przemoc i wyzwiska u rzecznika przedsiębiorców bez reakcji. "Chcą samosądu, jak na Lisie"
- Donald Trump powróci na Facebooka nie "ze względu na demokratyczne wartości, a z pobudek czysto biznesowych"
- Ukraina szykuje się do ofensywy? "Administracja USA uważa, że Ukraina jest w stanie wygrać"
- "Zidiocenie z antypisizmu", czyli komu wszystko kojarzy się z jednym
- Turcja blokuje Szwecji drogę do NATO i nie odpuści. "To dla Erdogana wymarzona sytuacja"
- NASA: Tej nocy planetoida przeleci bardzo blisko Ziemi