Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Rzeczniczka partii informuje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach"

Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie - napisała na Twitterze w poniedziałek po południu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Zobacz wideo

Spotkanie kierownictwa partii w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej zakończyło się po około trzech godzinach. Politycy mieli rozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W spotkaniu poza szefem PiS Jarosławem Kaczyński wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, europosłowie Joachim Brudziński i Beata Szydło.

Po spotkaniu nie było żadnej oficjalnej konferencji. Krótką wiadomość opublikowała na Twitterze rzeczniczka partii Anita Czerwińska. "Zakończyła się narada kierownictwa @pisorgpl. Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" - napisała.

W podobnym tonie wypowiedziała się była rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie europosłanka, Beata Mazurek. "Wielu z nas uważa, że ciągłe ustępstwa wobec koalicjantów ich wzmacniają, a nas osłabiają. Lider ZP jest jeden. Czas na zdecydowane rozstrzygnięcia wobec wszystkich którzy grać zespołowo nie potrafią" - skomentowała. 

Na razie nie wiadomo, kiedy Prawo i Sprawiedliwość poinformuje opinię publiczną o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Jak napisał na Twitterze dziennikarz RMF FM Patryk Michalski - powołując się na jednego z uczestników spotkania na Nowogrodzkiej - podjęte dziś decyzje mają zostać ogłoszone najprawdopodobniej w środę, na pewno nie w poniedziałek. 

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje z kolei, że ma dojść jeszcze do "spotkania ostatniej szansy" między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro, na którym prezes PiS ma przedstawić szefowi Solidarnej Polski warunki pozostania w koalicji.

Ziobro gotowy do rozmów

Gdy w siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej władze Prawa i Sprawiedliwości decydują o przyszłości Zjednoczonej Prawicy, swoją konferencję zwołał szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości przekonywał, że koalicja "jest dobrem dla Polski", że dzięki niej udało się wprowadzić w kraju wiele istotnych zmian i że "warto, aby dalej trwała". Zapewnił, że jest gotowy usiąść do rozmów.

Spotkanie kierownictwa PiS to konsekwencja piątkowego głosowania w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny jaka obowiązywała w klubie PiS, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Od tego czasu politycy PiS wielokrotnie powtarzali, że koalicja rządowa praktycznie nie istnieje.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że pewnie zostaną podjęte decyzje co do dalszego kształtu koalicji. Pytany, jaka to będzie decyzja odparł: "z pewnością małe partyjki, które wchodzą w skład zjednoczonej koalicji muszą troszkę utemperować swoje apetyty". "Jeżeli to zrobią, jeżeli zrozumieją powagę swojej sytuacji to będziemy próbowali się jeszcze porozumieć - powiedział Terlecki.

DOSTĘP PREMIUM