Terlecki: Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński zostanie wicepremierem

Wszystko wskazuje na to, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie w rządzie, jako wicepremier - powiedział Ryszard Terlecki. Szef klubu PiS podkreślił, że wicepremierowi Kaczyńskiemu podlegać będzie m.in. resort sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Najpierw PAP poinformowała, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu Mateusza Morawieckiego. Teraz Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy, że prezes PiS ma zostać wicepremierem. Komentując doniesienia Polskiej Agencji Prasowej, na temat objęcia przez Kaczyńskiego stanowiska szef komitetu ds. bezpieczeństwa, Terlecki odpowiedział, że "taki rzeczywiście jest plan". Dodał też, że prezes Prawa i Sprawiedliwości ma zostać wicepremierem i będzie mu podlegał resort sprawiedliwości.

Na pytanie, "czy wprowadzanie Jarosława Kaczyńskiego do rządu, to nie jest policzek pod adresem Mateusza Morawieckiego". - Nie, to jest wzmocnienie rządu - powiedział szef klubu PiS.

Dopytywany, dlaczego uznano, że to jest dobre wyjście, stwierdził, że jest "wygodne, bezpieczne". Dopytywany, "w jakim sensie", stwierdził, że "w takim wygodne (...) dla nas oczywiście". - Mam nadzieję, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie wtedy jeszcze bardziej sprawne i skuteczne - powiedział Ryszard Terlecki.

Dopytywany, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "straci kontrolę nad Prokuraturą Krajową", polityk PiS stwierdził: "nie straci".

Z kolei pytany, czy Solidarna Polska poprze projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej, zakładający, że naruszenie obowiązków służbowych i innych przepisów w związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem epidemii nie byłoby traktowane jako przestępstwo, Terlecki powiedział, że "jeżeli koalicja zostanie jakby przywrócona, to oczywiście będzie obowiązywać klubowa dyscyplina".

Pytany o planowane stanowisko w rządzie dla lidera Porozumienia Jarosława Gowina, szef klubu PiS zaznaczył, że "to też w całej puli rekonstrukcji zostanie ustalone".

"Skład rządu zostanie ogłoszony, oczywiście w odpowiednim trybie. Dziś albo jutro spotka się kierownictwo partii i zatwierdzi ostatecznie kształt koalicji, no a wtedy zostanie tylko jeden krok do skonstruowania rządu po rekonstrukcji" - oświadczył.

Pytany "czego jeszcze brakuje do zawarcia porozumienia" w Zjednoczonej Prawicy, Terlecki odpowiedział, że "w tej chwili już niewiele". "Właśnie jeszcze spotkanie kierownictwa partii, które te wszystkie rozmowy, które się toczyły, potwierdzi i zatwierdzi" - dodał. Pytany, czy w czwartek będzie spotkanie koalicyjne, powiedział, że nie sądzi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM