Jest następca Borysa Budki. Cezary Tomczyk nowym szefem klubu KO

Poseł Cezary Tomczyk został w piątek wieczorem wybrany na nowego szefa klubu Koalicji Obywatelskiej; w sposób zdecydowany pokonał swą kontrkandydatkę, posłankę Urszulę Augustyn.
Zobacz wideo

Na Tomczyka głosowało 115 parlamentarzystów KO, na Augustyn - 56. Podczas głosowania oddany został też jeden głos nieważny.

Na start ostatecznie nie zdecydowali się posłowie: Sławomir Neumann i Arkadiusz Myrcha, którzy poparli kandydaturę Augustyn.

36-letni Tomczyk jest posłem czwartą kadencję; w przeszłości był m.in. rzecznikiem rządu Ewy Kopacz, a ostatnio szefem sztabu Rafała Trzaskowskiego. W Platformie uchodzi za bliskiego współpracowania zarówno prezydenta Warszawy jak i lidera Platformy Borysa Budki.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jego kandydaturę wsparli też parlamentarzyści wywodzący się z ugrupowań koalicyjnych PO: Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Cezary Tomczyk, jak wynika z informacji PAP, podkreślał w piątek, że będzie dbał o to, żeby w klubie wykorzystywać wszystkie możliwe talenty posłów.

Przekonywał też, że KO jest jedyną alternatywą wobec rządu. Mówił, jak wynika z informacji PAP, że klub dotąd nie był źle zarządzany, tylko nie był zarządzany wcale. Podkreślał, że zarządzanie takim klubem to duże wyzwanie, ale on mieszka w Warszawie i będzie mógł bywać w Sejmie codziennie. Klub zaś jest za duży, by można było nim zarządzać na odległość - miał mówić Tomczyk, co przez niektórych posłów zostało odebrane jako aluzja do Borysa Budki, który pochodzi ze Śląska, a także do Augustyn, która jest posłanką z Małopolski.

Tomczyk zapowiedział też powołanie sekretariatów na wzór resortów - mają one spotykać się raz w tygodniu. Także Senat musi zostać w klubie dowartościowany. Największym zadaniem KO, mówił, jest wygranie wyborów za trzy lata i przygotowanie się do rządzenia krajem.

Kandydaturę Tomczyka zgłosiła posłanka Izabela Leszczyna, a Urszulę Augustyn - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wcześniej z ubiegania się o tę funkcję zrezygnowali posłowie Sławomir Neumann i Arkadiusz Myrcha, którzy poparli kandydaturę Augustyn.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM