Jadwiga Emilewicz odchodzi z Porozumienia Jarosława Gowina. "Kwestia zasadniczych różnic"

Podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia; pozostaję w klubie PiS i będę wspierać Zjednoczoną Prawicę - poinformowała w rozmowie z PAP wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zobacz wideo

- W bardzo poważnych kryzysach ostatnich miesięcy, które istotnie zagroziły trwaniu Zjednoczonej Prawicy, znaleźliśmy się z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem po przeciwnych stronach sporu. Nie jest to kwestia przypadku, ale zasadniczych różnic w rozumieniu politycznych celów i metod - argumentuje Emilewicz.

- Z Jarosławem Gowinem nie zgadzałam się ani w maju, kiedy wewnątrzkoalicyjny spór o termin wyborów postanowił on przenieść na forum publiczne. Ani w tej chwili, kiedy, w krytycznym dla prawicy głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt, podjął decyzję o wstrzymaniu się od głosu, ponownie ryzykując stabilność i istnienie koalicji - podkreśla.

Emilewicz zapowiedziała, że prawdopodobnie skończy się jej misja wicepremiera. - W związku z ustaleniami liderów, na każdą z partii koalicyjnych przypadnie po jednym resorcie, a - jak wiadomo - do rządu postanowił wrócić Jarosław Gowin, zatem wkrótce skończy się moja misja - powiedziała Emiliewicz. 

Jadwiga Emilewicz w latach 2015–2018 była podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W 2018 roku awansowała na fotel minister przedsiębiorczości i technologii w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego. Po wyborach w 2019 roku objęła resort rozwoju. W 2020 roku została wicepremierem. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM