Kim jest Grzegorz Puda, nowy minister rolnictwa i leśnictwa?

Poseł PiS Grzegorz Puda będzie szefem nowego resortu, który powstaje w wyniku zcalenia ministerstwa rolnictwa i ministerstwa leśnictwa. Puda był sprawozdawcą przyjętej niedawno przez Sejm, a forsowanej przez samego Jarosława Kaczyńskiego "piątki dla zwierząt".

Grzegorz Puda ma 38 lat, z wykształcenia jest zootechnikiem, pochodzi z Bielska-Białej, gdzie w 2006 roku zdobył mandat radnego (reelekcję udało mu się wywalczyć potem jeszcze dwukrotnie). Od lipca ubiegłego roku był sekretarzem stanu w resorcie inwestycji i rozwoju, a od listopada przeszedł do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Puda będzie kierował resortem rolnictwa i leśnictwa. 

Kim jest Grzegorz Puda? Poseł od "piątki dla zwierząt"

Grzegorz Puda był sprawozdawcą poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, znanej jako "piątka dla zwierząt". Projekt ten, osobiście forsowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra czy ograniczenie uboju rytualnego. 

Przeciwko projektowi głosowało kilkunastu posłów PiS, w tym były już minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który został zawieszony w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. A sama kwestia "piątki dla zwierząt" stała się jednym z przedmiotów konfliktu między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy. 

DOSTĘP PREMIUM