Kto następcą Adama Bodnara? Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ponownie bez pozytywnej opinii sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeciwko jej kandydaturze było 14 posłów, za - 12.
Zobacz wideo

Pierwsze głosowanie w sprawie Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za kandydaturą prawniczki, jednak głosowanie zostało unieważnione.

W powtórzonym głosowaniu wzięło udział 27 posłów. Za pozytywną rekomendacją było 12 posłów, przeciw 14. Od głosu wstrzymał się jeden poseł. W konsekwencji Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz to jedyna kandydatka na nowego rzecznika praw obywatelskich, zgłoszona zgodnie z przepisami do 10 sierpnia. Choć kadencja obecnego RPO Adama Bodnara już wygasła, to z braku następcy nadal sprawuje on ten urząd.

Kandydaturę prawniczki Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz poparło kilkaset organizacji pozarządowych, ale nie zdobyła ona najważniejszego wsparcia - ze strony Zjednoczonej Prawicy.

W połowie września do TK wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Zgodnie z ustawą o RPO, rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Trybunał ma zająć się tym wnioskiem 20 października. Eksperci nie mają wątpliwości, że to sposób na obsadzenie stanowiska RPO przez osobę z obozu rządzącego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM