Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński to najgorzej oceniani członkowie rządu Mateusza Morawieckiego [SONDAŻ]

Zbigniew Ziobro to najgorzej oceniany członek nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. Nieco mniej negatywnych ocen ma Jarosław Kaczyński - wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Najlepsze notowania ma premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie "Rz" pytano badanych o stosunek do nominacji, zarówno "starych" ministrów, odbierających nominację po raz kolejny, jak i o debiutantów w rządzie. Sprawdzono też rozpoznawalność polityków.

Właśnie pod względem rozpoznawalności wygrywa Jarosław Kaczyński, który w rządzie Morawieckiego debiutuje. Jak czytamy w "Rz", "jedynie 2 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, o kogo chodzi". Ale prezes PiS wypada znacznie gorzej pod względem pozytywnych ocen. "Szef Zjednoczonej Prawicy ma wysoką liczbę, w porównaniu z wszystkimi członkami (in spe) nowego rządu, ocen negatywnych 42,6 proc. Premier Morawiecki natomiast ma negatywnych ocen tylko 30,2 proc. Prezesa przebija tylko jego wewnętrzny przeciwnik, czyli Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski - 49,4 proc. wskazań negatywnych, oceniany najgorzej ze wszystkich nominowanych ministrów" - wynika z sondażu. Jak komentuje w rozmowie z "Rz" szef IBRiS-u Marcin Duma, "to cena, którą płaci za bujanie prawicową łódką, obrywa mu się ze wszystkich politycznych stron".

Mateusz Morawiecki najbardziej lubiany. Kto za plecami premiera?

Za plecami lidera - Mateusza Morawieckiego - członków rządu z najlepszymi ocenami (43,2 proc. pozytywnych ocen) znalazł się szef MON-u Mariusz Błaszczak (39,2 proc.). Na trzecim miejscu, jak wynika z opublikowanego dziś badania, zajął szef resortu zdrowia - Adam Niedzielski (38,3 proc.). Dopiero na czwartym miejscu znalazł się prezes PiS i nowy wicepremier - Jarosław Kaczyński, którego  nominację dobrze ocenia 38 proc. respondentów.

Jak w zestawieniu wypada chyba najbardziej kontrowersyjny członek nowego rządu - Przemysław Czarnek? " - Polityk ma stosunkowo wiele osób, które go nie znają (21,9 proc.), ale wśród reszty zbiera oceny umiarkowanie dobre - 30,2 proc. pozytywnych i 34,7 proc. negatywnych. To wynika także z tego, że osoby interesujące się stale polityką są w mniejszości" - analizuje w "Rz" Marcin Duma.

DOSTĘP PREMIUM