Jarosław Kaczyński zapowiada weto ws. budżetu UE. "Będziemy bronić naszej tożsamości, suwerenności za wszelką cenę"

Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz jesteśmy po dobrej stronie historii - mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie", pytany o polskie weto ws. unijnego budżetu i funduszy na odbudowę po pandemii koronawirusa.
Zobacz wideo

Fragment wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim opublikował portal niezależna.pl. W rozmowie prezes PiS pytany był  o czekającą Polskę batalię "z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować".

"Ja nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury" - stwierdził wicepremier i szef PiS Jarosław Kaczyński. "Żeby wszystkim uzmysłowić, o co chodzi w sporze z Unią, posłużę się przykładem PRL. Otóż z punktu widzenia komunistycznego wzorca, czyli Związku Sowieckiego istnienie indywidualnych gospodarstw rolnych to było horrendum, a jednak w PRL one istniały. Działanie Kościoła katolickiego też było nieakceptowalne, mimo to w Polsce Ludowej Kościół działał, choć oczywiście był szykanowany, prześladowany, brutalnie gnębiony. Czyli nawet w warunkach komunizmu pewne sfery ludzkiej wolności, możliwość wyboru, były do obronienia. Polska oczywiście była całkowicie podporządkowana Moskwie, ale pewna oddzielność jednak została zachowana" - powiedział twórca Prawa i Sprawiedliwości.

"A dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba. Przecież żadnego innego uzasadnienia nie ma. Nie ma śladu uzasadnienia traktatowego, jest to sprzeczne z naszą deklaracją o suwerenności kulturowej podjętej przez Sejm przed wejściem do UE. Na takie działania nie będzie zgody. Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie" - mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z "GPC".

Prezes PiS-wicepremier dopytywany, czy będzie zatem weto dla budżetu i koronafunduszu, szef PiS odpowiedział: "Będzie weto". "Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku" - powiedział Kaczyński.

Cały wywiad z prezesem PiS ukaże się w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie", a także w tygodniku "Gazeta Polska", który ukaże się 21 października.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM