Kolejne zatrzymania ws. byłego prominentnego senatora PiS Stanisława K.

Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w sprawie dotyczącej korupcji urzędniczej i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Jednym z zatrzymanych jest radca prawny związany z biurem byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości - Stanisława K.
Zobacz wideo

Jak informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA, chodzi o sprawę podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, a także powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego, a także udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji.

"Kontynuując czynności w tej sprawie, agenci CBA zatrzymali w Krakowie kolejne dwie osoby, w tym Marcina K. radcę prawnego związanego z biurem senatorskim byłego senatora Stanisława K. oraz przedsiębiorcę Andrzeja K." - poinformowało CBA w piątkowym komunikacie. Jak zaznaczono, zatrzymani usłyszą w prokuraturze zarzuty "podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przejęcia na własność jednej z kamienic położonych w centrum Krakowa". Mężczyźni w zamian za ,"przysługę" mieli uzyskać obietnicę korzyści majątkowej w postaci udziałów we własności nieruchomości oraz gotówki w kwocie 1,5 mln złotych.

"Ustalenia procesowe wskazują, że zatrzymani powoływali się w związku z tym na wpływy m.in. u senatora Stanisława K. oraz w komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości" - informuje CBA.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Kim jest były senator PiS Stanisław K.?

Stanisław K. został zatrzymany w styczniu. Prokuratura starała się o to od kilku lat - w 2018 roku nad uchyleniem immunitetu głosował Senat, ale wniosek nie zyskał większości. Choć głosowanie było tajne, to wiadomo, że część senatorów PiS (partia miała większość w Senacie) nie opowiedziała się za uchyleniem immunitetu.

W kwietniu były senator PiS wyszedł z aresztu - po wpłaceniu 800 tys. zł poręczenia.

Stanisław K. zasiadał w Senacie od 2005 do 2019 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej przez lata był szefem Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM