Stanisław Kogut nie żyje. Były senator PiS był chory na Covid-19

W wieku 67 lat zmarł Stanisław Kogut. Były senator PiS oraz szef Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność był chory na Covid-19.

Stanisław Kogut zmarł w szpitalu w Gorlicach, w województwie małopolskim.

Informację o śmierci Stanisława Koguta potwierdził PAP Wiktor Durlak, senator PiS z okręgu nowosądeckiego. Przyznał, że informację uzyskał od rodziny zmarłego.

- Bardzo jest mi przykro z powodu śmierci Stanisława Koguta. Wiele lat współpracowaliśmy razem. Serdecznie współczuję rodzinie, bo przecież 67 lat to jeszcze młody wiek. Zrobił w swoim życiu wiele dobrego. Każdy człowiek popełnia błędy, ale pamiętamy wszystkie jego inicjatywy, które służyły bardzo wielu osobom chorym, niepełnosprawnym, młodym i starszym. Bardzo mi przykro, że odszedł - powiedziała PAP posłanka PiS Anna Paluch.

Posłanka Barbara Bartuś z PiS oceniła w rozmowie z PAP, że senator Kogut był ważnym i znanym działaczem PiS w regionie. Przyznała też, że usunął się na bok swojego środowiska politycznego, po tym, jak został oskarżony przez prokuraturę.

"W tej chwili jesteśmy w szoku. Chorował wcześniej, ale prawdopodobnie główną przyczyną jego śmierci jest COVID-19. Był osobą, która nieraz pomagała innym. Jak słyszał o czyimś nieszczęściu, starał się pomóc. Dziś okazuje się, że w tym trudnym czasie umiera osoba tak u nas znana. Nie mam mocnych na tę chorobę" - powiedziała Bartuś.

"W gorlickim szpitalu zmarł Stanisław Kogut, wieloletni senator z Małopolski. Dobry, ciepły człowiek. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie..." - napisał na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Stanisław Kogut nie żyje

Stanisław Kogut urodził się w 1953 r. w Białej Niżnej. Przez wiele lat był działaczem związkowym - od 1989 r działał w NSZZ "Solidarność". Ukoronowaniem jego związkowej kariery było kierowanie Sekcją Krajową Kolejarzy NSZZ Solidarność.

Stanisław Kogut od 1990 do 1998 r. był radnym gminy Grybów, a później zasiadał w sejmiku małopolskim.

Mandat senatora po raz pierwszy wywalczył w 2005 roku. W Senacie zasiadał nieprzerwanie do 2019 roku. Zawsze startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Z PiS odszedł po tym, jak pod koniec stycznia 2018 r. usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowych. Nie przyznał się do winy. Po zarzutach Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta, o co wnioskowała prokuratura. Przeciwko uchyleniu senatorowi immunitetu głosowała część klubu PiS.

W ubiegłym roku Stanisławowi Kogutowi nie udało się zdobyć mandatu senatora (startował jako kandydat niezależny). W styczniu 2020 r. został zatrzymany przez CBA.

Stanisław Kogut w kwietniu wyszedł z aresztu - po wpłaceniu 800 tys. zł poręczenia.

TOK FM PREMIUM