Rozprawa w TK ws. kadencji RPO odwołana. Jeden z sędziów się rozchorował

Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika - poinformowało PAP biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz wideo

Według informacji PAP powodem odwołania rozprawy nie jest Covid-19. Do sprawy jest wyznaczony skład pięciorga sędziów TK. Przewodniczącą składu jest prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Stanisław Piotrowicz, zaś oprócz nich w składzie są sędziowie: Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych. Początek rozprawy był wyznaczony na wtorek na godz. 13.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych chcieli pokazać swoją solidarność z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. I mimo odwołania rozprawy wydarzenie się odbędzie. 10 osób - bo na tyle pozwalają pandemiczne restrykcje - ma przyjść przed biuro RPO. Inni mogą wyrazić swoje wsparcie w internecie. 

We wtorkowych planach Sejmu nadal jest punkt dotyczący wyboru nowego RPO. Jedyną kandydatką jest prawniczka, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą popiera ponad 1000 organizacji społecznych i opozycja. 

Kwestia kadencji Adama Bodnara

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.

Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności de facto ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP wynosi 5 lat. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich "dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika". Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września.

"Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu" - wskazywali w swym wniosku posłowie PiS.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM