Duży spadek zaufania do rządzących. Dobry wynik Hołowni [SONDAŻ]

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia to politycy z najwyższym zaufaniem Polaków w październiku. Cała trójka ma jednak dużo gorszy wynik niż przed miesiącem - informuje w środę Onet.
Zobacz wideo

Zgodnie z październikowym sondażem Andrzej Duda otwiera ranking zaufania z pozytywną oceną od 42,3 proc. respondentów. To aż o 9,9 pkt proc. mniej w porównaniu do pomiaru wrześniowego. "To znaczący spadek, ale z rekordowego wyniku, jaki polityk osiągnął miesiąc temu. W praktyce to powrót do poziomu obserwowanego w trakcie kampanii prezydenckiej" - zwraca uwagę portal.

W artykule poinformowano, że drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Szefowi rządu również ufa dużo mniej osób, bo 40 proc. badanych (spadek o 8,6 pkt proc.). W jego przypadku to najgorszy rezultat od stycznia, gdy osiągnął identyczny wynik" - zaznaczono.

Zaufanie do polityków. Awans Szymona Hołowni

Na podium po raz pierwszy znalazł się lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, który w tym miesiącu osiągnął 37,9 proc. wskazań in plus, czyli o 5,4 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

"Czwarte miejsce w październikowym rankingu zaufania zajął Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ustąpił miejsca swojemu niedawnemu konkurentowi w wyborach prezydenckich, ponieważ stracił od niego dużo więcej. Lider nowego ruchu Wspólna Polska cieszy się zaufaniem 34,2 proc. pytanych przez IBRiS (spadek o 9,3 pkt proc.)" - czytamy.

IBRiS przeprowadził sondaż dla Onetu metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 16-17 października na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1100 badanych.

Partia rządząca traci nie tylko zaufanie, ale też poparcie. Jak wynikało z ostatniego sondażu IBRIS - ale dla Wirtualnej Polski - gdyby wybory odbywały się w niedzielę 18 października, PiS mógłby liczyć na 36,1 proc. (5,5 pkt procentowych mniej niż miesiąc wcześniej). Notowania Platformy Obywatelskiej wzrosły o 6 pkt i wynosiły 28,2 proc. 

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni. Na nowe ugrupowanie chce głosować 9,4 proc. biorących udział w badaniu.  

TOK FM PREMIUM