Dworczyk: Premier zobowiązał spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowych
- Sytuacja jest bardzo poważna, z czego nie wszyscy sobie chyba zdają sprawę. Przyrosty dzienne (zakażeń) powodują, że służba zdrowia, która już w tej chwili jest na skraju wytrzymałości, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych - mówił Dworczyk w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia.
Sześć decyzji premiera
Jak dodał, z tego powodu premier Mateusz Morawiecki podpisał dzisiaj w nocy sześć decyzji administracyjnych zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa, albo takie, w których SP ma większościowy udział, do budowy kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. miejsc dla pacjentów covidowych.
Szef KPRM, dopytywany, potwierdził, że szpitale te stanowią dodatkową pulę szpitali tymczasowych, poza szpitalami, które mają być budowane w największym miastach w Polce. - To jest kolejna pula. Za szpitale tymczasowe budowane w województwach odpowiedzialni są wojewodowie - poza tym pierwszym szpitalem (na stadionie PGE Narodowy - PAP), który był pilotażem, z którego powstała instrukcja budowy szpitali tymczasowych, którą każdy wojewoda otrzymał - zaznaczył Dworczyk.
Jak dodał, "teraz do wojewodów dołączają jeszcze duże spółki Skarbu Państwa, które też budują szpitale tymczasowe". - Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani a ich napływ będzie na pewno wzrastał - powiedział minister.
Szpitale tymczasowe. Gdzie będą powstawać?
Pytany o lokalizację szpitali tymczasowych, które zostaną zbudowane przez spółki Skarbu Państwa, powiedział, że decyzje administracyjne premiera wskazują w większości przypadków na województwa poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane konkretne miasta, czyli Płock i Ostrołęka. - W pozostałych przypadkach to są województwa takie jak Małopolska, Śląsk czy Pomorze - odparł szef KPRM.
W czwartek na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy; jest to oddział szpitala MSWiA. Dworczyk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że docelowo będzie on dysponował 1200 łóżkami. "W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek" - powiedział. Zaznaczył, że na te 12000 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Wpadł do wody, interweniowała policja. Pijanego kajakarza ukarano mandatem
- Wielka Brytania: Siły syryjskiego reżimu po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebeliantów
- Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie
- Biden: Jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać, by chronić nasz kraj
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"