"Opcja weta budżetu UE to ostateczny dowód na polexit. Ten scenariusz to dramat"

- Taki scenariusz jest dramatyczny dla Polski, dla polskich przedsiębiorców, samorządowców i rolników, którzy zostaną całkowicie pozbawieni wsparcia finansowego. Zostaną z jeszcze większym kryzysem niż ma to miejsce - załamał ręce europoseł na antenie TOK FM.
Zobacz wideo

Dziś odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Morawiecki oświadczył, że Polska jest gotowa zawetować budżet UE i fundusz odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności. Oficjalne stanowisko Kancelarii Premiera brzmi: Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu, prowadzącej do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną.

Według Krzysztofa Hetmana, europosła PSL, Polska w polityce międzynarodowej zostanie całkowicie osamotniona. - I będzie to ostateczny dowód, że chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Już w praktyce, a nie tylko w gestach - mówił polityk ludowców w "Wywiadzie Politycznym". 

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Prowadząca audycję Karolina Lewicka przypomniała, że do Polski miało przypłynąć mnóstwo pieniędzy z Funduszu Odbudowy, najpierw - do 2022 roku - prawie 19 miliardów euro, a w 2023 jeszcze 4 miliardy euro. Jak zauważyła, jeśli Polska i Węgry zawetują budżet, to można pozatraktatowo zrobić podstrefę, która z tych pieniędzy skorzysta, a reszta zostanie z niczym.

- Jeśli ktokolwiek zawetuje budżet unijny, to wetuje też ten Fundusz Odbudowy. I w tym momencie w roku 2021 będzie obowiązywało prowizorium budżetowe. Czyli będzie to quasi-budżet jednoroczny, z którego nie będzie można finansować żadnych nowych inicjatyw, w tym wsparcia przedsiębiorców, zakupu szczepionek - potwierdził najgorsze obawy jej gość. 

Hetman zwrócił uwagę, że dalsze konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. - Nie wykluczyłbym, że państwa strefy euro będą chciały stworzyć swój budżet - stwierdził . Wyjaśnił, że to może być pretekst spowodowania Unii dwóch prędkości. - Taki scenariusz jest dramatyczny dla Polski, dla polskich przedsiębiorców, samorządowców i rolników, którzy zostaną całkowicie pozbawieni wsparcia finansowego. Zostaną z jeszcze większym kryzysem niż ma to miejsce - załamał ręce europoseł.

Dziennikarka TOK FM przypomniała o argumencie, którego często używa prawica w dyskusjach o mechanizmie praworządności - że "Niemcy chcą nam odebrać suwerenność", a na to nie można pozwolić.

- Bzdury powtarzane przez ludzi, którzy nie wiedzą, co mówią. Bałamutne gadanie do najbardziej twardego elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Oni na złość babci mogą chcieć odmrozić sobie uszy i to zawetować. Nie miejmy wątpliwości, że jeśli wygra ta opcja, to ostatni dowód na polexit - stanowczo stwierdził Krzysztof Hetman. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM