Premier po spotkaniu z Pfizerem. Kto pierwszy dostanie szczepionkę przeciwko koronawirusowi?

Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka: seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19.
Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki podkreślał, że model dystrybucji szczepionki opiera się o skrupulatne wyliczenia, które zostały w piątek przedyskutowane, żeby jak najszybciej móc "wejść w proces szczepień". - Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi tę szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi po to, żeby zacząć szczepić - powiedział szef rządu i dodał, że chce, żeby szczepionka była dostępna w tym samym momencie, co w Europie Zachodniej.

- Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa, ale także od personelu medycznego, służ mundurowych - zadeklarował premier.

Jednocześnie zastrzegał, że wciąż należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym stosować dystans, dezynfekcję, maseczki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

"Nadal prowadzimy walkę, ale wygramy"

Premier przyznał po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, że choć nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, to widzi już wyraźnie, że tę walkę wygramy. - Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki w poszczególnych branżach - dodał.

- Do tego będzie również służył cały proces szczepienia, żeby jak najszybciej jak najszersze rzesze naszych obywateli mogły były uodpornione na COVID-19. To całkowicie ma szansę zmienić sytuację społeczną i sytuację gospodarczą - ocenił Morawiecki.

Jak powiedział, "dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki".

Morawiecki relacjonował, że na piątkowym spotkaniu omówili w gronie ekspertów oraz przedstawicieli instytucji "będących na pierwszej linii walki z koronawirusem" kwestie istotne z punktu widzenia logistyki, spraw operacyjnych i organizacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM