Weto ws. unijnego budżetu, a spory w obozie władzy. "Każdy chciałby sobie pokręcić jakieś lody"

Wewnątrz Zjednoczonej Prawicy trwa spór o stanowisko polskiego rządu ws. unijnego budżetu i powiązania wypłaty środków z przestrzeganiem praworządności.
Zobacz wideo

Jeśli unijni liderzy powiążą wypłatę unijnych środków z mechanizmem praworządności, to w polskim Sejmie może być problem z ratyfikacją Funduszu Odbudowy - przestrzegał w liście szefów europejskich rządów premier Mateusz Morawiecki.

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Zdaniem profesor Anny Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego rząd w ten sposób osiąga odwrotny efekt do zamierzonego. - Otwarcie krytykując unijny mechanizm, sam przyznaje, że ma problem z praworządnością - mówiła w TOK FM prof. Pacześniak. Ekspertka dodała, że ta strategia jest niezwykle ryzykowana politycznie. - Bo może podkopać nie nasze zaufanie do Unii Europejskiej, ale do właśnie do rządzących - oceniła.

Kwestia powiązania unijnego budżetu z praworządnością dzieli Zjednoczoną Prawicę, a największy nacisk na twarde stanowisko rządu kładzie Solidarna Polska. Zdaniem profesora Wawrzyńca Konarskiego to efekt tego, że Zbigniew Ziobro ma w tym swój polityczny cel. - Mamy do czynienia ewidentnie z pewnymi próbami podważenia przywództwa Mateusza Morawieckiego. Pamiętajmy, że w Zjednoczonej Prawicy są różne frakcje i frakcyjki. Każdy chciałaby sobie jakieś lody pokręcić - podkreślił politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa w danym kraju. Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te musi jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE. Wetem w tej sprawie grożą Węgry i Polska.

DOSTĘP PREMIUM