Piotr Gliński nagle zmienił zdanie ws. milionów dla artystów. "Wypłaty wstrzymane"

Wicepremier i minster kultury oraz sportu Piotr Gliński nagle zmienił zdanie ws. rekompensat finansowych dla artystów. - Zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości - napisał Gliński na Twitterze.
Zobacz wideo

W piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy. Budżet FWK wynosi 400 mln zł. Resort opublikował również pełną listę beneficjentów. Z rządowego wsparcia skorzystają m.in. Kamil Bednarek (500 tys. zł), Grzegorz Hyży (449 tys. zł), ale też Radosław Liszewski z grupy Weekend (520 tys. zł), czy Bayer Full (lider Sławomir Świerzyński dostanie 150 tys. zł, a jego żona z impresariatu grupy - 400 tys. zł). 

Kwoty wsparcia przyznanego poszczególnym podmiotom i osobom wywołały burzę w mediach społecznościowych. Wicepremier Piotr Gliński w sobotę najpierw tłumaczył, skąd wzięły się takie wypłaty. Minister kultury zapewnił, że "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii". Potem Gliński zaczął ironizować i kpić z krytyków. Zapowiadał "projekt ustawy", który zakaże  państwowego wsparcia dla znanych artystów i instytucji kultury. - Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczow - pisał minister. 

W niedzielę Piotr Gliński nagle jednak zmienił zdanie. - Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie - napisał na Twitterze Gliński. 

Jak podało MKiDN w niedzielnym komunikacie, "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM